Michalici

Redakcja

Zgromadzenie Św. Michała Archanioła, Michalici
Congregatio Sancti Michaelis Archangeli (CSMA)

Dane teleadresowe

Kuria Generalna Zgromadzenia Św. Michała Archanioła
Al. Piłsudskiego 248/252
05-260 Marki
tel. (22) 781 14 90, fax (22) 771 34 56
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.michalici.pl

Historia i założyciel

Założycielem Zgromadzenia Św. Michała Archanioła jest bł. Ks. Bronisław Markiewicz (ur. 1842 r.). Był on kapłanem diecezji przemyskiej, który – czując powołanie zakonne – wyjechał w 1885 r,. do Włoch i wstąpił do Zgromadzenia Salezjanów.

W marcu 1892 roku ks. Markiewicz wrócił do Polski i objął probostwo w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Bogate doświadczenia zdobyte we Włoszech w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi i młodzieżą dobrze przygotowały go do nowych zadań.

Na starej, wiejskiej plebanii podjął od początku działalność na rzecz dzieci: przyjmował biednych i osieroconych chłopców. Otworzył w Miejscu Piastowym instytut wychowawczy, który zapewniał wychowankom pomoc materialną i duchową. Przygotowywał ich jednocześnie do przyszłego samodzielnego życia poprzez kształcenie zawodowe w szkołach działających przy tymże instytucie.

Chcąc zapewnić prawne zabezpieczenie temu dziełu ks. Markiewicz założył świeckie Towarzystwo „Powściągliwość i Praca”. Był to zalążek przyszłego zgromadzenia zakonnego. W 1909 roku na patrona wybrał Św. Michała Archanioła, ponieważ – jak wierzył – „to jemu w XX wieku przypadnie szczególna obrona Kościoła” i on będzie chronił przed zgorszeniem i złem dzieci i młodzież w jego zakładach wychowawczych.

Ks. Markiewicz kilkakrotnie prosił biskupa przemyskiego o zatwierdzenie nowego zgromadzenia. Jednak zgody nigdy się nie doczekał. Pod koniec 1911 roku stan jego zdrowia bardzo się pogorszył. „Chwile to moje ostatnie… Odchodzę, a wy zostaniecie i poprowadzicie dalej dzieło, które nie jest moje, lecz Boże”. Zmarł 29 stycznia 1912 roku.

Zgromadzenie Michalitów zostało zatwierdzone 29 września 1921 roku, przez biskupa krakowskiego księcia Adama Stefana Sapiehę. W 1966 roku otrzymało dekret pochwalny od Stolicy Apostolskiej, stając się zgromadzeniem na prawie papieskim.

Zgromadzenie Św. Michała Archanioła liczy aktualnie ponad 350 członków. W Polsce Michalici posiadają 13 domów zakonnych i duszpasterzują w 20 parafiach. Poza tym prowadzą szkoły, domy dziecka, oratoria, działalność wydawniczą. W ten sposób realizują pragnienie swojego Założyciela: „Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i na ciele”.

Ks. Markiewicz często powtarzał: „Pójdziemy wszędzie, dokąd Bóg nas wezwie”. Dzisiaj Michalici pracują na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech (są tam kustoszami najstarszego sanktuarium Św. Michała Archanioła na Monte Sant’ Angelo), Kanadzie, Australii, Papui Nowej Gwinei, Argentynie, Paragwaju, w Republice Dominikańskiej i na Antylach Holenderskich.

29 września 2007 roku Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik podniósł kościół zakonny michalitów w Miejscu Piastowym do rangi Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza. Z tej okazji przełożony generalny michalitów ks. Kazimierz Radzik ogłosił w Zgromadzeniu rok szczególnej czci Świętego Michała Archanioła, który będzie trwał aż do uroczystości Świętych Archaniołów w 2008 roku. Papież Benedykt XVI skierował na tę okazję specjalny list do rodzin michalickich, w którym czytamy m.in.: „Współczesny świat, w którym nie brak potężnych ataków złego ducha, potrzebuje jednoznacznego świadectwa wiernych w opowiedzeniu się za Bogiem i świętym Kościołem.

Z radością zatem przyjmuję inicjatywę ogłoszenia w waszych wspólnotach roku św. Michała Archanioła. Niech będzie to czas przeniknięty Waszą gorliwą modlitwą i pracą nad szerzeniem czci dla Księcia Sił Niebieskich. Niech w świecie rozlega się radosny okrzyk «Któż jak Bóg!»

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda