Algieria: Nowa misja sióstr saletynek

Może to już nie najświeższa wiadomość, ale z pewnością nie wszyscy wiedzą, że nasz saletyński świat poszerzył się o kolejny kraj. Tym razem to zasługa saletynek, które na zaproszenie biskupa diecezji Laghouat rozpoczęły swoją misję mieście Ghardaja w Algierii.

Swoją gotowość do podjęcia posługi w tym muzułmańskim kraju zgłosiły pochodzące z Madagaskaru s. Marie Bernadette Rasoazanany, s. Anasthasie Berthine Raharinirina oraz s. Hanitra Lalaina Randrianarivony.

Diecezja Laghouat obejmuje całość Sahary Algierskiej jednak wspólnota katolicka nie jest tu zbyt liczna. Liczba wiernych nie przekracza 150 osób rozproszonych na ok. 2 mln kilometrów kwadratowych. Zamieszkujący to terytorium katolicy tworzą malutkie wspólnoty, z których największa liczy 30 członków. Pasterzem tej ogromnej pod względem terytorialnym diecezji jest urodzony we Francji biskup J. N. Claude Rault M. Afr.

Algieria to kraj wstrząsany wieloma konfliktami. Mimo swej skromnej obecności Kościół Katolicki w Algierii jest jednak znany wierzącym na całym świecie. To właśnie misji wśród Tuaregów w tym kraju poświęcił swoje życie brat Charles de Foucauld (1858-1916) i to tutaj rozegrał się dramat siedmiu francuskich Trapistów z opactwa Tibhrine przedstawiony w filmie pt. „Ludzie Boga”.

(źródło: Sisters in Algeria)

(mc)

Za: www.saletyni.pl.