50-lecie dominikańskiego Instytutu Tomistycznego

Z obchodami 50. rocznicy powstania Instytutu Tomistycznego zbiegła się inauguracja roku akademickiego w dominikańskim kolegium na warszawskim Służewie. O wielkiej roli studiów nad myślą św. Tomasza z Akwinu i działalności instytutu mówił m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Życząc instytutowi kolejnych 50 owocnych lat, abp Nycz wskazał na negatywne skutki zapominania o myśli św. Tomasza, która stanowi remedium na „sączący się relatywizm”. Przypomniał, że nie każdy splendor jest blaskiem prawdy. Zachęcał również braci dominikanów, by dążąc do prawdy nie obawiali się napięć w Kościele, m.in. między zakonem a diecezją. „Twórcze napięcia są potrzebne Kościołowi” – mówił warszawski metropolita.

Wykład inauguracyjny pt. „Św. Albert Wielki o naturalnym pragnieniu wiedzy i jej sensie” wygłosił prof. Henryk Anzulewicz z Albertus Magnus Institut w Bonn, były pracownik instytutu. Po jego zakończeniu uroczystą Mszę św. odprawił abp Nycz.

Instytut Tomistyczny powstał w 1958 roku w Warszawie z inicjatywy ówczesnego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Stworzenie takiego ośrodka było konieczne w czasach żywych dyskusji i przemian w Kościele powszechnym, a jednocześnie znacznej izolacji Kościoła polskiego. Miał on dostarczać rzetelnej wiedzy z zakresu teologii i związanych z nią dyscyplin, stymulować rodzime badania, ale też nadrobić zaległości spowodowane wojną, a potem izolacją. Przez 50 lat jego pracownicy zbierali więc informacje nt. wyników badań prowadzonych na Zachodzie (opracowywali m.in. szczegółowe notatki na podstawie ukazujących się tam publikacji) oraz prowadzili własne projekty badawcze, wydając szereg publikacji, m.in. „Przegląd Tomistyczny”.

Obecnie w centrum projektów znajduje się dzieło i myśl św. Tomasza z Akwinu. „Chodzi o ich szersze udostępnienie wszystkim, którzy interesują się filozofią i teologią” – informują dominikanie. Najświeższym wydawnictwem instytutu jest więc będący już w sprzedaży pierwszy tom Tomaszowych „kwestii dyskutowanych o mocy Boga” („De potentia Dei”).

Szczegółowe informacje nt. historii, a także aktualnej działalności Instytutu Tomistycznego znajdują się na stronie internetowej: www.it.dominikanie.pl.

za: www.niedziela.pl