Brazylia: pierwszy święty doktor honoris causa

Pierwszy święty pochodzący z Brazylii – franciszkanin Antoni od św. Anny, zwany Frei Galvão, został doktorem honoris causa Regionalnej Rady Inżynierów, Architektów i Agronomów stanu São Paulo ( Crea-SP).

Tytuł ten nadano mu w uznaniu jego zasług, gdy jako architekt, inżynier, mistrz budowlany i murarz wznosił tzw. Klasztor Światła w São Paulo. Tam właśnie odbyła się uroczystość przyznania tytułu w ramach obchodów wspomnienia tego świętego, przypadających 25 października.

Uzasadniając swą decyzję władze Crea-SP podkreśliły, że ten święty franciszkanin, który jest już patronem budowli użytecznosci publicznych, gdyby jeszcze żył, zasługiwał na otrzymanie dyplomu inżyniera i architekta.

Św. Antoni od św. Anny – Frei Galvão (1739-1822) zmarł w roku uzyskania niepodległości przez Brazylię. Był gorliwym zakonnikiem. Większość życia spędził w São Paulo, gdzie wiele się modlił, budował klasztor i kościół, głosił Słowo Boże i czynił wiele uczynków miłosierdzia. Opiekował się biednymi, a zwłaszcza chorymi i cierpiącymi. Już za życia cieszył się sławą świętości.

W czasach, gdy premier portugalski markiz de Pombal prześladował Kościół, święty założył w Sorocaba klasztor św. Klary. Pracując jako architekt i murarz wzniósł kościół i Klasztor Światła, znajdujący się w centrum historycznym São Paulo. Błogosławionym ogłosił go 25 października 1998 Jan Paweł II, a 11 maja 2007 roku kanonizował go w São Paulo Benedykt XVI podczas swej pielgrzymki do Brazylii.

za: www.niedziela.pl