Dąbrowa Górnicza: Ekumenicznie ze św. Franciszkiem

3 października w kościele franciszkańskim w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu sprawowane nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Franciszka z Asyżu, zwane Transitusem. W tym roku miało ono charakter ekumeniczny, uczestniczyli w nim chrześcijanie z pięciu Kościołów.

Przeżywany w Kościele katolickim Rok św. Pawła Apostoła zachęcił gołonoskich franciszkanów do zaproszenia na tegoroczny Transitus chrześcijan innych wyznań, mieszkających w Zagłębiu i na Śląsku. 3 października we franciszkańskim sanktuarium św. Antoniego z Padwy na gołonoskim wzgórzu razem modlili się duchowni i wierni pięciu wyznań.

Kościół ewangelicko-augsburski reprezentował ks. proboszcz Adam Malina z Katowic-Szopienic, Kościół prawosławny – ks. mitrat proboszcz Sergiusz Dziewiatowski z Sosnowca, Kościół polskokatolicki – ks. proboszcz Leszek Kołodziejczyk z Bolesławia, Kościół Starokatolicki Mariawitów – ks. proboszcz Antoni Staroszyński z Sosnowca, Kościół katolicki – ks. dr Mariusz Karaś, dyrektor wydziału duszpasterskiego i odpowiedzialny za sprawy ekumeniczne w diecezji sosnowieckiej, ks. Antoni Idasiak, o Piotr Paradowski OFMConv i prowadzący nabożeństwo o. Sławomir Zieliński OFMConv.

„Po raz pierwszy nasza świątynia była świadkiem takiej modlitwy, ale ufamy, że nie po raz ostatni. Ks. Mariusz Karaś zaproponował, aby to nabożeństwo franciszkańskie wpisać w kalendarium diecezji i co roku w ‘gołonoskim Asyżu’ wraz ze św. Franciszkiem modlić się o jedność chrześcijan. Po nabożeństwie duchowni uczestniczący w modlitwie spotkali się przy stole w naszym refektarzu klasztornym” – relacjonuje o. Zieliński.

za: www.franciszkanie.pl