Franciszkanin z Betlejem apeluje o pomoc

Z przejmującym apelem o modlitwy i pomoc materialną dla pogrążonych w ubóstwie mieszkańców Betlejem – która może powstrzymać emigrację wyznawców Chrystusa z Ziemi Świętej – zwrócił się w niedzielę do poznaniaków brat Raffaele Taym z betlejemskiego klasztoru ojców franciszkanów.

Wikariusz franciszkańskiej parafii św. Katarzyny przy Bazylice Narodzenia Pańskiego od kilku dni głosi w tym celu kazania w kościołach archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej. Jego trzytygodniowy przyjazd do Polski zorganizowała redakcja „Przewodnika Katolickiego” we współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

„Proszę o modlitwę, żeby tam, gdzie narodził się pokój, gdzie narodził się Król Pokoju, wszyscy mogli stać się ludźmi dobrej woli. Niech Pan Jezus oczyści tę ziemię z nienawiści, abyśmy mogli przeżywać Boże Narodzenie, jak inni ludzie na świecie” – prosił brat Taym w kazaniach głoszonych na niedzielnych Mszach św. w kościele św. Stanisława Kostki w Poznaniu.

Zakonnik przypomniał, że położone na terenie Autonomii Palestyńskiej 45-tysięczne Betlejem – którego jedną trzecią mieszkańców stanowią chrześcijanie, a pozostałą większość muzułmanie – od pięciu lat otoczone jest „murem bezpieczeństwa”. Władze izraelskie otoczyły takimi zaporami pięć miast palestyńskich, by zapobiec – jak utrzymują – atakom terrorystycznym na obywateli Izraela.

„Mieszkańcy Betlejem czują się u siebie jak w więzieniu, gdyż nie mogą opuścić miasta bez zgody władz izraelskich, co jest bardzo trudne. Wielu ludzi, którzy pracowali niegdyś poza Betlejem, są dziś bezrobotni, co przyczyniło się do powstania ogromnej biedy” – ubolewał brat Taym.

Franciszkanin podkreślił, że ubóstwo wywiera także negatywny wpływ na życie religijne mieszkańców miasta. „Z powodu trudności ekonomicznych wiele osób nie potrafi skupić się na sprawach duchowych, gdyż cały wysiłek wkładają na zdobycie środków do życia” – mówił.

Urodzony w arabskiej rodzinie, ale posiadający paszport izraelski brat Taym przedstawił też działania, które franciszkanie z Betlejem podejmują w celu powstrzymania exodusu chrześcijan z miejsca narodzin Chrystusa.

Parafia franciszkańska wybudowała 100 mieszkań dla młodych małżeństw chrześcijańskich. Zakonnicy wspomagają także tworzenie nowych miejsc pracy, koszty leczenia miejscowej ludności, fundują stypendia studentom oraz prowadzą akcję adopcji na odległość, która polega na indywidualnej pomocy mieszkańców z innych krajów konkretnym dzieciom z Betlejem.

Głoszone przez przybysza z Betlejem po włosku kazanie tłumaczył redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, ks. Dariusz Madejczyk. Na zakończenie wystąpienia brat Taym odśpiewał „Ojcze nasz” w języku aramejskim, w którym modlił się Jezus. Po Mszach natomiast kwestował z puszką na pomoc dla mieszkańców Betlejem.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchomiła specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na pomoc dla Ziemi Świętej: 55 1090 1362 0000 0001 0981 3377, z dopiskiem „Betlejem”.

Obok „Przewodnika Katolickiego” i poznańskiej Caritas w akcję pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej włączyły się także: Radio Emaus z Poznania, Radio Rodzina z Kalisza oraz „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”.

za: www.niedziela.pl