Licheń: Hospicyjne Dni Formacyjno Szkoleniowe

Ponad 190 wolontariuszy przyjechało 3 października br. do sanktuarium w Licheniu na warsztaty w ramach Hospicyjnych Dni Formacyjno-Szkoleniowych. Celem tego trzydniowego spotkania jest poznanie metod pomocy dla osieroconych rodzin.

Goście pracowali w zespołach z psychologami i specjalistami, warsztaty dotyczyły między innymi umiejętności nawiązania kontaktu z osobami w żałobie, psychologowie uczyli wolontariuszy jak pomóc przebrnąć przez święta, imieniny czy urodziny zmarłej bliskiej osoby.

„Spotkanie ma z jednej strony dać wiadomości ludziom jak pomagać osobom które utraciły bliskich, jak mamy rozmawiać, czy mamy rozmawiać i w jakich okresach. Żałoba to jest taki proces który trwa w czasie, my musimy wiedzieć jak się wtedy zachować by pomóc a nie zaszkodzić" – mówi Jolanta Stokłosa Prezes Forum Hospicjów Polskich.

Podczas warsztatów specjaliści podzielili się wiedzą i narzędziami, jakie stosuje się w pomocy w żałobie. Z Krakowa przyjechała grupa osób osieroconych, którzy pracują od kilku lat razem z tymi którzy w tej chwili tracą bliskich, to jeden z programów, jakie funkcjonują w Polsce.

Tak duże spotkanie wolontariuszy, specjalistów i psychologów w Licheniu odbywało się po raz pierwszy. Powodów jest wiele, kapelanem hospicjów w kraju został Marianin ksiądz Andrzej Dziedziul, jednak najważniejszy to obecność Licheńskiej Matki Boskiej Bolesnej – dodaje pani prezes.

„Zawsze zawierzamy swoją opiekę i swoją posługę Matce Boskiej, Matka Boska Licheńska tym razem jest Tą której będziemy zawierzali sprawy hospicyjne. My nigdy nie staramy się dociec dlaczego się tak dzieje, bo zawsze zawierzamy to dzieło Panu Bogu”.

Warsztaty dla wolontariuszy hospicjów to nie jedyny temat poruszany w weekend w Arce, w ramach prac z psychologami w niedziele odbyło się także cykliczne już spotkanie zatytułowane: „Jak radzić sobie w sytuacji wypalenia duchowego i zawodowego”.

Efekty licheńskich warsztatów trafią do wszystkich hospicjów w Polsce. Znajdą się tam za pośrednictwem Zarządu Forum Hospicjów Polskich. Przypomnijmy, że z wiedzy tej korzystać będą także wolontariusze licheńskiego hospicjum błogosławionego o. Stanisława Papczyńskiego, które już za parę miesięcy zostanie uruchomione na terenie sanktuarium w Licheniu.

za: www.lichen.pl