Młodzi Papieżowi – koncert galowy

30. rocznica wyboru Polaka na papieża pobudziła wyobraźnię i poruszyła serca. Jak Polska długa i szeroka ci do których pisał, przyjeżdżał i przemawiał Jan Paweł II, a także ich dzieci i wnuki pragnęli zaznaczyć, że nie zapominają, pamiętają o swoim Wielkim Rodaku, a i sami chcą coś dobrego zrobić.

Średniej wielkości mazowieckie miasto i powiat Mińsk Mazowiecki w sposób zdumiewający potrafiło zintegrować działania, by świętować papieską rocznicę. Pomysł poddała polonistka z Liceum Salezjańskiego w Mińsku Mazowieckim Renata Bakuła, by szkoły, które obrały za patrona Karola Wojtyłę lub Jana Pawła II i jej macierzysta, szkoła katolicka, wspólnie ogłosiły konkurs: "Młodzi Papieżowi. Szukałeś na nas. &Teraz my przyszliśmy do Ciebie".

Przedsięwzięciu patronowały zarówno władze kościelne – abp Henryk Hoser, ks. Sławomir Łubian (Inspektor Towarzystwa Salezjańskiego) – jak i państwowe: Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Antoni Tarczyński (Starosta Miński), Zbigniew Grzesiak (Burmistrz Mińska Mazowieckiego). Patronat medialny sprawował tygodnik "Idziemy".

W Gimnazjum i Liceum Salezjańskim przeprowadzono konkurs recytatorski dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do trudnych zmagań w pięknym wygłaszaniu papieskiej poezji przystąpiło 51 uczestników. Było się czym radować! Zarówno elegancją słowa, jak zaangażowaniem młodych i członków komisji. Z radością uczestniczyli w niej warszawscy aktorzy i dziennikarze (Justyna Sieńczyłło, Marcin Michrowski oraz Radek Molenda).

W Zespole Szkół im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej została zorganizowana następna część zmagań. Dzieci ze szkół podstawowych z miasta i okolic nadesłały tam ponad 140 prac plastycznych, których bohaterem był ukochany Papież. Umiejętności uczestników poszczególnych grup kl. I-III oraz IV-VI oceniali także najlepsi z najlepszych – Piotr Grzegorz Mądrach i Wanda Hansen ze Związku Polskich Artystów Plastyków oraz p. Barbara Szczepanik z miejscowego Liceum Plastycznego.

Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim przyjęło na siebie kolejną część konkursu, przesłuchanie uczestników, którzy ułożyli muzykę do wierszy Karola Wojtyły lub Jana Pawła II.

Jury konkursu muzycznego stanowili: Marcin Styczeń (kompozytor i wokalista), Marcin Ślązak (dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego) i Radek Molenda (dziennikarz z "Idziemy"). Panowie mieli do oceny występy 20 zespołów i wokalistów.

21 października br. w okazałej Sali Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim spotkali się wieczorem wszyscy ci, którzy zechcieli przyjąć zaproszenie na koncert galowy "Młodzi Papieżowi". Przybyli przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół, proboszczowie, nagrodzona młodzież w poszczególnych dyscyplinach, rodzice, opiekunowie, a także wielu zainteresowanych, choć nienagrodzonych. Całość prowadzili, niczym trzej światowi tenorzy, dyrektorzy placówek: ks. Ryszard Woźniak, Piotr Matzanke i Grzegorz Wyszogrodzki.

Dziękowano darczyńcom z "Idziemy", firmie "Wedel", Towarzystwu Jezusowemu, pp. Gromulskim, opiekunom, jurorom. Nagrodzona w konkursie plastycznym młodzież wystawiła swe prace w holu MDK. Było na co patrzeć. Maluchy preferowały ołówek i kredki, starsze dzieci farby i collage.

Pierwsze miejsce otrzymały: Kasia Ukleja z ZS nr w Sulejówku (kl. I-III) oraz Emilka Rek (kl. IV-VI) z SP w Stojadłach. Oprócz zaszczytów i braw, dziewczynki otrzymały prezenty. Nagrodzeni recytatorzy: Marta Bodecka (gimnazjum z Dobrego) – zaprezentowała tym razem już nie przed jury – fragment "Tryptyku Rzymskiego", zaś Piotr Sabak z ZSE w Mińsku Mazowieckim ujął wszystkich interpretacją wiersza Karola Wojtyły "Słowa, które rozrastają się we mnie". W części poświęconej poezji śpiewanej I miejsce przyznano zespołowi "Skazani na blusa". Stanowią go utalentowani gimnazjaliści: Maciej Walewski, Bartek Królak i Kamil Królak.

W kategorii wiekowej młodzież ponadgimnazjalna i dorośli I miejsce przyznano zespołowi "Rozdwojenie jaźni". Młodzi muzycy zaśpiewali publiczności kompozycję Dawida Nalazka "Za tę chwilę pełną śmierci dziwnej". Jury konkursu postanowiło przyznać także nagrodę specjalną dla najlepszego akompaniatora, którą ufundował mińszczanin o. Prowincjał Dariusz Kowalczyk TJ. Maciek Walewski otrzymał od niego przepiękny album o Kaplicy Sykstyńskiej, której renowacja zakończyła się podczas pontyfikatu Jana Pawła II i była inspiracją dla wielu poetyckich tekstów Papieża.

Inną niespodziankę sprawił red. Radek Molenda, ofiarowując nagrodzonym uczestnikom konkursu "Młodzi Papieżowi" prenumeratę tygodnika "Idziemy". Szczególny prezent wszystkim przybyłym zrobił Marcin Styczeń, niedawny juror części muzycznej. Ten niezwykle utalentowany kompozytor, autor tekstów, wokalista i gitarzysta zaprezentował utwory swej ubiegłorocznej płyty pt. "Pieśń o Bogu ukrytym" do słów Karola Wojtyły.

Powoli kończył się październikowy wieczór. Bez kolejnego pomnika, czy tablicy pamiątkowej – po prostu, w rytm słów: "Szukałeś nas. Teraz my przyszliśmy do Ciebie".

M. Bochyńska