O św. Franciszku w diecezji legnickiej

Postać św. Franciszka z Asyżu jest tematem konkursu plastycznego, teatralnego i muzycznego, ogłoszonego przez wydział katechetyczny diecezji legnickiej.

W roku 2009 przypada 800-lecie zatwierdzenia pierwszej reguły franciszkańskiej i powstania zakonu franciszkańskiego. Jubileusz ten skłonił katechetów i duszpasterzy diecezji legnickiej do przygotowania konkursów, które mają przybliżyć dzieciom i młodzieży postać św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) oraz zwrócić uwagę na dzieło, jakie od 800 lat rozwijają franciszkańskie zgromadzenia zakonne.

Z okazji jubileuszu opracowano trzy konkursy. Pierwszy – konkurs plastyczny – nosi tytuł „Św. Franciszek i przyjaciele”, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych średnich i placówek pozaszkolnych. Prace z dopiskiem „Św. Franciszek” należy nadsyłać do 22 grudnia br. na adres wydziału katechetycznego legnickiej kurii biskupiej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 21 marca 2009 r.

Drugi konkurs – teatralny – pt. „Św. Franciszek i niekochana Miłość” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz placówek pozaszkolnych. Eliminacje rejonowe odbędą się 7 marca 2009 r. (rejony: Legnica, Lwówek Śląski, Kowary, Szklarska Poręba, Pieńsk). Finał konkursu 21 marca 2009 r. w kościele franciszkanów w Legnicy.

Trzecią propozycją konkursową jest VI Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu ze św. Franciszkiem”, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgłoszenia z dopiskiem „Piosenka franciszkańska” należy składać do 15 kwietnia 2009 r. na adres wydziału katechetycznego legnickiej kurii biskupiej. Konkurs odbędzie się 28 kwietnia 2009 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

Szczegółowe informacje o konkursach oraz adres kurii biskupiej znajdują się na stronie internetowej diecezji legnickiej: www.diecezja.legnica.pl

Warto wspomnieć, że franciszkanie przybyli do Legnicy już w XIII wieku, a z biegiem lat na terenie obecnej diecezji legnickiej domy zakonne zakładały kolejne zgromadzenia franciszkańskie. Obecnie posługę duszpasterską i katechetyczną pełnią tam m. in. franciszkanie konwentualni (OFMConv), franciszkanie (OFM) i Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi (CSFM).

za: www.franciszkanie.pl