Obchody 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Wielka modlitwa dziękczynno-błagalna, konferencja, występy artystyczne, wspólny posiłek i śpiew dla Papieża, a także pokaz sztucznych ogni składały się na program jasnogórskich obchodów 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W odświętnej atmosferze, udekorowana portretami Jana Pawła II, kwiatami i flagami, Jasna Góra czciła pamięć Pierwszego Pielgrzyma.

Modlitwa dziękczynna za pontyfikat Papieża z Polski i błagalna o rychłe wyniesie go na ołtarze trwała w Sanktuarium od wczesnych godzin rannych i zanoszona była podczas każdej Mszy św. celebrowanej w częstochowskim klasztorze. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzi archidiecezji warszawskiej, którzy w drugiej grupie odbywali swą przedmaturalną pielgrzymkę. Spotkaniu towarzyszyło hasło "Jan Paweł II – wychowawca młodych".

Na godz. 12.30 przedstawiono pantomimę „Obrona Jasnej Góry” przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. A. Kordeckiego w Częstochowie.

O 15.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej poprowadzona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o 16.00 na placu jasnogórskim rozpoczęła się uroczysta Procesja Różańcowa.

Paulini o Janie Pawle II mówili podczas konferencji, która rozpoczęła się w Sali Papieskiej o godz. 17.00. O godz. 18.00 odbył się występ chórów jasnogórskich i młodzieży z Duszpasterstwa „Hale”.

W godzinie wyboru kard. Karola Wojtyły o 18.44 pielgrzymi odśpiewali „Barkę”, ulubioną piosenkę oazową Jana Pawła II.

Msza św. dziękczynno-błagalna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka rozpoczęła się o godz. 19.00. Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski, podczas którego przypomniano papieskie rozważania.

Uroczyste świętowanie 30. rocznicy wyboru Polaka na papieża zakończył vivat na część Stolicy Apostolskiej i pokaz sztucznych ogni.

Od 15.00 na jasnogórskim placu była możliwość otrzymania gorącego posiłku z jasnogórskiej i strażackiej kuchni. Było można nabyć kremówki z Wadowic, książki i różne gadżety.

4 czerwca 1979 r. Jan Paweł II jako pierwszy w historii Kościoła papież przybył na Jasną Górę. Nazywany Pierwszym Pielgrzymem Jasnogórskim przybywał tutaj już od dziecka. Miłość do Królowej Polski wyniósł z domu. Dlatego tak chętnie do Niej pielgrzymował najpierw jako chłopiec, później jako student (dwukrotnie przybył w czasie okupacji), a gdy wybrał drogę kapłańską jako alumn i kapłan. Jako duszpasterz młodzieży akademickiej prowadził do Częstochowy studentów, jako biskup i kardynał przybywał wraz z kapłanami i wiernymi archidiecezji krakowskiej. Jako papież nawiedził Sanktuarium Jasnogórskie aż sześciokrotnie podczas swych pielgrzymek do Ojczyzny: w 1979, 1983, 1987, 1991, 1997 i 1999. "Nie mogło zabraknąć na szlaku mego pielgrzymowania Jasnej Góry" – powiedział tu 7 czerwca 1999 r.

1 kwietnia 2005 r., na dzień przed swoim odejściem do Domu Ojca, Jan Paweł II ofiarował i osobiście poświęcił złote korony, którymi ozdobiono Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

za: www.niedziela.pl