Pamięci kard. Adama Kozłowieckiego SJ

Z okazji pierwszej rocznicy śmierci ks. kard. Adama Kozłowieckiego SJ, wielkiego misjonarza Afryki, człowieka niezwykle zasłużonego dla Kościoła i Polski, od niedzieli (29 września) trwają Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego.

Zostały one zorganizowane w dekanacie raniżowskim, na terenie diecezji sandomierskiej, skąd pochodził kard. Adam Kozłowiecki. W ich ramach na najbliższy czwartek zaplanowano sesję naukową, która odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim – czytamy.

– W związku z pierwszą rocznicą śmierci i pogrzebu kard. Adama Kozłowieckiego chcemy nie tylko przypomnieć jego postać, ale przybliżyć także dzieła jego życia i wielkie zasługi, jakie wniósł dla Kościoła misyjnego i dla Polski. Jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i szacunek. Jego osoba inspiruje wszystkich do poświęcenia się ludziom będącym w potrzebie, a zwłaszcza do wspierania misji katolickich – zaznacza bp Edward Frankowski, sufragan sandomierski, prezes Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic".

To właśnie ta fundacja, powołana w marcu br., jest organizatorem sesji. – Naszym wielkim pragnieniem jest pozyskanie terenu, na którym znajdowała się posiadłość rodziców patrona naszej fundacji. W przyszłości planujemy, w odtworzonym dworku Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej, utworzyć centrum misyjne, archiwum bądź muzeum z pamiątkami po naszym rodaku – wyjaśnia bp Edward Frankowski. Zaznacza, że ta inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem i akceptacją. Czwartkowa sesja będzie służyć jej rozpropagowaniu.

Kardynał Adam Kozłowiecki zmarł przed rokiem 28 września w szpitalu w Lusace. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 5 października w stolicy Zambii na Pope’s Square.

za: www.naszdziennik.pl