Rekolekcje szkolne we wrześniu

W nietypowym czasie, bo na przełomie września i października, salezjanie pracujący w Żyrardowie zorganizowali rekolekcje szkolne dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Zwykle rekolekcje są kojarzone z okresem Wielkiego Postu, okresem szczególnej refleksji i modlitwy. Jednak w poprzednich latach, kiedy odbywały się one właśnie w tym czasie, bardzo dużo młodych ludzi (blisko 80 procent) w nich nie uczestniczyło, robiąc sobie trzy dni wolne od nauki. Uzasadniali to tym, że mają przecież rekolekcje w swojej parafii. Dlatego też katecheci liceum postanowili zorganizować rekolekcje w innym czasie.

Rekolekcje odbyły się w dniach 29 września – 1 października, a poprowadził je ks. Przemysław Kawecki SDB. Ich miejscem nie był jednak tylko kościół, ale budynek Centrum Kultury w Żyrardowie, gdzie blisko 600 młodych ludzi mogło w dwa pierwsze dni rekolekcji wysłuchać konferencji, zobaczyć film, obejrzeć prezentację multimedialną, czy rozważać Słowo Boże. Samo hasło – rekolekcje w kinie – było tym, co zainteresowało młodzież i przyciągnęło ich do tego miejsca. Natomiast trzeciego dnia młodzi ludzie mogli spotkać się z Bogiem w kościele w Sakramencie Pojednania i na Eucharystii.

W przygotowaniu programu rekolekcji brała udział sama młodzież, stąd znalazły się nim takie tematy jak problemy w rodzinie, brak akceptacji siebie, relacje damsko-męskie czy samobójstwo – tematy poruszające, często bolesne, czyli takie, które w jakiś sposób ich dotykają. Dużo wniosły też świadectwa ich rówieśników, którzy chcieli się podzielić własnymi przeżyciami dotyczącymi spotkania z Bogiem oraz scenki, w które zaangażowani byli sami uczniowie.

Jakie owoce wydały rekolekcje? Zobaczymy w przyszłości. Uczniowie liceum w swoich wypowiedziach po rekolekcjach podkreślali, że podobała się im nowa forma rekolekcji, a także prowadzący ksiądz, który mówił ich językiem o rzeczach dla nich ważnych i trudnych. Wielu w oglądanych w czasie rekolekcji filmach zobaczyło swoje życie i odnalazło dla siebie odpowiedzi.

Komentarzem niech będzie wypowiedź uczestniczki rekolekcji: „Bardzo podobał mi się ksiądz, który przyjechał. Potrafił trafić do nas. Dzięki niemu wszyscy ze skupieniem słuchali tego, co chciał nam przekazać. Przez to, że te rekolekcje były inne, chciało mi się na nie chodzić. Uważam to za dobry pomysł. Tematyka rekolekcji – super… filmy też były ciekawe. Było tam to wszystko, co interesuje młodzież”.

za: www.salezjanie.pl