Trwa Tydzień Misyjny

19 października, w Niedzielą Misyjną, rozpoczął się w Polsce Tydzień Misyjny, który potrwa do 25 października. Hasłem towarzyszącym są słowa „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei”.

Cały tydzień jest czasem wzmożonej modlitwy w intencji misji i misjonarzy, ale również zbiórki na rzecz ewangelizacji w krajach misyjnych. W 2007 r. beneficjentami akcji były Burundi i Rwanda – dwa afrykańskie kraje szczególnie cierpiące na brak pomocy misyjnej. Otrzymały one odpowiednio 750 tys. i 522 tys. dolarów. Środki te przeznaczone zostały na formację afrykańskich katechetów opiekujących się wspólnotami chrześcijan pod nieobecność kapłanów, na budowę kościołów, zakup książek religijnych a także m.in. na budowę zbiorników na wodę.

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest od 1926 r., kiedy papież Pius XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ogłosił „Dzień Modlitwy i upowszechnienia idei misyjnej”. Jest to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do współpracy misyjnej przez modlitwę i składanie ofiar na rzecz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z maja br., na świecie pracuje 2106 polskich misjonarzy, w tym 1128 księży i braci oraz 626 sióstr zakonnych. Na misjach pracuje aktualnie 311 księży diecezjalnych, najmniej liczną grupę stanowią misjonarze świeccy – 41 osób. Blisko połowa polskich misjonarzy (923) pracuje w Afryce. Na misjach przebywa 13 polskich biskupów – posługują m.in. w Brazylii, Boliwii, Kamerunie, Kazachstanie, na Madagaskarze i Papui Nowej Gwinei.

za: www.niedziela.pl