Vaticanum II w pontyfikacie Jana Pawła II

Franciszkański Papieski Wydział Teologiczny św. Bonawentury „Seraphicum” w Rzymie organizuje międzynarodowe sympozjum naukowe pt. „Chrystus – Kościół – Człowiek. Sobór Watykański II w Pontyfikacie Jana Pawła II”. Sympozjum odbędzie się w Rzymie, w dniach 28-30 października br.

W pierwszym dniu przewodniczącymi sympozjum będą watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone i Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary kard. William Joseph Levada. Przemówienia wstępne wygłoszą: rektor „Seraphicum” o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, generał zakonu franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa i burmistrz Rzymu Gianni Alemanno.

W sesji naukowej prelekcje wygłoszą: włoski senator prof. Rocco Buttiglione („Kościół wobec problemów współczesnego świata: pomiędzy iluminizmem i postmodernizmem”), bp Tadeusz Pieronek z Krakowa („Synod diecezji krakowskiej”), arcybiskup Oristano Ignazio Sanna („Pochodzenie i powołanie osoby ludzkiej”).

W dyskusji panelowej udział wezmą: teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP („Il verum bonum w nauczaniu moralnym Jana Pawła II”), o. Gonzalo Miranda LC z Rzymu („Argumenty z bioetyki i z biogenetyki: od Vaticanum II do Jana Pawła I”), prof. Laura Tortorella z Rzymu („Kobieta w świetle Maryi od Soboru Watykańskiego II do Jana Pawła II”) i arcybiskup Boloni kard. Carlo Caffarra („Rodzina jako miejsce doświadczania wspólnoty”).

Przewodniczącymi drugiego dnia sympozjum będą: wikariusz papieski dla decyzji Rzymu kard. Camillo Ruini i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej prof. Hanna Suchocka. Referaty wygłoszą o. prof. Matias Augé CMF („Reforma Liturgiczna Jana Pawła II”) i były ceremoniarz papieski abp Piero Marini.

W dyskusji panelowej udział wezmą: prof. Marco Cangiotti z Urbino („Etyka, polityka i osoba ludzka”), o. Giovanni Iammarrone OFM Conv z Rzymu („Kościół w pontyfikacie Jana Pawła II”), prof. Massimo Borghesi z Rzymu („’Fides et Ratio’. Chrześcijaństwo a kultura współczesna”), Prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych i Beatyfikacyjnych abp Angelo Amato („’Redemptoris Misio’ jako obraz doktrynalny ewangelizacji w świecie współczesnym”).

W sesji popołudniowej referat wygłosi były przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Kultury i Dialogu międzyreligijnego kard. Paul Poupard („Kościół, kultura i całościowy rozwój osoby: od Soboru Watykańskiego II do Jana Pawła I”). W dyskusji panelowej wystąpią: o. prof. Andrzej Szostek MIC z Lublina („Godność i szacunek do życia”) oraz członek Parlamentu Europejskiego dr Bernd Posselt („Europa i tożsamość chrześcijańska”).

Sesję w ostatnim dniu sympozjum (30 października) otworzy Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Prelekcję wygłosi prof. George Weigel z Washingtonu („Jan Paweł II i nowy humanizm”). W dyskusji panelowej udział wezmą: postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego sługi Bożego Jana Pawła II ks. dr Sławomir Oder, dr Michael Waldstein z USA i dr Ignazia Siviglia z Palermo.

za: www.franciszkanie.pl