Warszawa: nagrody TOTUS rozdane

Wybitny lekarz prof. Andrzej Szczeklik, opiekująca się prostytutkami s. Anna Bałchan, zespół Redakcji Programów Katolickich oraz dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie Piotr Dardziński otrzymali dziś nagrody TOTUS.

Przyznaje je Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia za promocję myśli Jana Pawła II, dzieła charytatywne, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Specjalna nagroda im. Biskupa Jana Chrapka przyznawana jest mediom. W roku otrzymał ją zespół Redakcji Programów Katolickich TVP.

Podczas uroczystości, która tradycyjnie odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, laureaci podkreślali, że otrzymane nagrody są w istocie wyróżnieniem dla ich współpracowników. Piotr Dardziński zachęcał wszystkich, którzy promują nauczanie Jana Pawła II, by ufali w jego opiekę, s. Róża Moeler, przełożona s. Bałchan, która osobiście nie mogła odebrać nagrody przypomniała, że pomoc kobietom jest sprawą ważną i pilną. Prof. Andrzej Szczeklik stwierdził, że nauczanie Jana Pawła II będzie bardzo przydatne w wyznaczaniu granic eksperymentów genetycznych i klonowania. Kierownik Redakcji Programów Katolickich o. Andrzej Majewski dziękował swoim współpracownikom oraz… stoczniowcom gdańskim, którzy już w 1980 r. domagali się, by media publiczne przekazywały także treści religijne.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk powiedział, że Dzień Papieski, który w tym roku obchodzony jest po raz ósmy jest jednym z najpiękniejszych inicjatyw lokalnego Kościoła. Zaapelował do zebranych, aby gdy jutro spotkają wolontariuszy, zbierających pieniądze na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która kształci utalentowaną młodzież z niezamożnych rodzin, byli hojni i wspaniałomyślni. Wtórował mu Prymas Polski kard. Józef Glemp, który stwierdził, że Jan Paweł II ma już wiele pomników, ale najlepszym jest przekazanie obowiązku pamięci żywym ludziom, najlepiej następnym pokoleniom.

W czasie uroczystości zostały wręczone indeksy na studia dziennikarskie i prawnicze. Na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim będą studiować tegoroczni maturzyści – laureaci konkursu na eseje o wolontariacie i bezinteresowności oraz nt. konstytucyjnego prawa do nauki.

W uroczystości wzięli udział m.in. metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Papieskiej rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

za: www.niedziela.pl