Wrocław: festiwal Pax et Bonum per musicam

Międzyreligijną modlitwą o pokój na świecie, odmówioną pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, we Wrocławiu rozpoczął się w środę 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pax et Bonum per Musicam.

W nabożeństwie obok reprezentantów kościołów chrześcijańskich wzięli udział także przedstawiciele gminy wyznaniowej żydowskiej i wspólnoty muzułmańskiej.

Jak ma wyglądać „czynienie pokoju” w pluralistycznym świecie wielu idei, filozofii, także wielu religii i światopoglądów zastanawiał się w homilii bp Andrzej Siemieniewski. „Pokój jest wspólnym dobrem całego świata – powiedział. – Cenimy sobie ten dar my, chrześcijanie, ale cenią go także wyznawcy innych wiar. Cenią go także ci, którzy patrzą na świat i bez religijnej wiary w sposób ateistyczny. Tak, pokój jest dobrem całej ludzkości” – podkreślił biskup.

Festiwal potrwa do 4 października. Jego przesłanie – „pokój i dobro przez muzykę” – od 2004 r. gromadzi we wrocławskim kościele franciszkanów p.w. św. Antoniego na Karłowicach miłośników muzyki i promotorów dialogu międzyreligijnego.

Według organizatorów odpowiednio dobrany program festiwalu daje możliwość wysłuchania muzyki, która wzbogaca człowieka, oczyszcza go i napawa optymizmem. Muzyka ta przez swoje piękno łączy i motywuje do działania ludzi, niezależnie od ich własnych poglądów czy wyznania.

W tym roku będzie można usłyszeć m. in. recital organowy Hakana Martinssona ze Szwecji, koncert Big Band pod dyrekcją Aleksandra Mazura, koncert kameralny Andrzeja Ginko z Wiednia (organy) i Igora Cecocho (trąbka) a także koncert studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu promujący młodych artystów adresowany do młodzieży uczącej się.

za: www.niedziela.pl