Dominikanie: Relikwie Jana Pawła II przybędą do Jarosławia

Do dominikańskiej bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu wprowadzone zostaną uroczyście 16 października relikwie błogosławionego Jana Pawła II.

„Będą to relikwie krwi Ojca Świętego na materiale. Zapragnęliśmy bowiem mieć w naszym sanktuarium relikwie świętego naszych czasów, by wierni przybywający do tutejszego sanktuarium mogli się przy nich modlić za wstawiennictwem Jana Pawła II” – mówi przeor klasztoru w Jarosławiu i proboszcz prowadzonej przez dominikanów parafii, o. Jacek Skupień.

Uroczystości poprowadzi podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 16. metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Zakończy ona obchody XI Dnia Papieskiego w Jarosławiu oraz rozpocznie Misje Święte, które przez tydzień będą się odbywały w dominikańskiej parafii.

Papieskie relikwie zostaną umieszczone w Ołtarzu Relikwii, który jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Pochodzący z początków XVIII wieku ołtarz mieści w sobie relikwie prawie dwustu świętych, szczególnie pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu wraz z zespołem klasztornym wznieśli w XVII wieku jezuici. Po kasacie jezuitów – od 1777 roku miejscem tym opiekują się dominikanie. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się gotycka Pieta, której kult sięga schyłku XIV wieku.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl