Dzięki Caritas otwarto szkołę na Haiti

W La Saline – najbiedniejszej dzielnicy Port-au-Prince otwarto nową szkołę sióstr salezjanek, która powstała przede wszystkim dzięki pomocy Caritas Polska. 12 stycznia 2010 r. Haiti dotknęło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi.

Zburzyło ono wówczas kompleks budynków szkolnych sióstr salezjanek, gdzie uczyło się ok. dwa tysiące dzieci.

Na uroczystości otwarcia szkoły 20 marca obecny był ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska wraz z osobą odpowiedzialną za projekty na Haiti.

Kompleks budynków szkolnych sióstr salezjanek odbudowano po trzech latach od katastrofy. W oddziałach podstawowych do południa uczy się tu ok. 900 dzieci, po południu 600. Znajduje się również szkoła techniczna o specjalności hotelarskiej, w której uczy się 80 osób. Dodatkowo w weekendy z warsztatów szkolnych korzysta ponad 700 młodych. Dziewczęta mają zajęcia m.in. z szycia, pieczenia, kosmetyki oraz florystyki, chłopcy natomiast z hydrauliki, elektryki, ceramiki i męskiego krawiectwa. Dla wszystkich jest informatyka. Każdego tygodnia przez szkołę przewija się ok. 2,3 tys. osób.

Salezjanki mają 15 domów na Haiti, w których pomagają ok. 18 tysiącom dzieci i młodzieży. Na Haiti ok. 60 proc. społeczeństwa to analfabeci.

Za: www.deon.pl.