Formacja: finał franciszkańskiej olimpiady

Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe w roku szkolnym 2012-2013 odbyła się po raz siódmy. Organizatorem Olimpiady była Kuria Prowincjalna OO. Franciszkanów z siedzibą w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Parafia Ojców Franciszkanów pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach.

Celem Olimpiady było przybliżenie młodemu pokoleniu postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ten wielki Polak, przez swoją działalność medialną (założenie przed wojną wydawnictwa w Niepokalanowie) jak też przez swoje życie (zwłaszcza śmierć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz), na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania.

Olimpiada organizowana była dla dzieci ze szkół podstawowych w formie konkursu plastycznego, natomiast dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych konkurs z wiedzy o św. Maksymilianie.

Na konkurs plastyczny uczniowie przysyłali samodzielnie wykonaną pracę na temat: „Św. Maksymilian w Rzymie”, ilustrując fragment z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe” opisujący pierwsze kroki brata Maksymiliana po przyjeździe do Rzymu.

W finale dla szkół podstawowych wzięło udział 494 uczniów, których prace zostały wykonane w następujących technikach: malarstwo, wyklejanka plasteliną, wyklejanka, ołówek, collage, rysunek kredką, pastele, wypalanie, malowanie na szkle. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Wyniki ogłoszono 12 listopada 2012 r. na stronie www.olimpiada.franciszkanie.pl.

W Olimpiadzie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyła młodzież z całej Polski. Do pierwszego etapu (5 grudnia 2012 r.) przystąpiło 775 gimnazjalistów i 356 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Na finał do Siedlec 19. 03. 2013 r. wraz z opiekunami przyjechało 48 gimnazjalistów, reprezentujących 20 diecezji.

Po części pisemnej wyłoniono pięciu laureatów: Lipiński Robert, Chełstowska Joanna, Denka Karolina, Czapska Anna, Charkot Żaneta, którzy wzięli udział w części ustnej. Zwycięzcą finału została Czapska Anna, uczennica II klasy Gimnazjum w Uścimowie z diecezji siedleckiej.

Natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych do pierwszego etapu zgłosiło się 356 uczniów z 17 diecezji. Do etapu drugiego zakwalifikowało się 85 uczniów, a do finału w Siedlcach 20. 03. 2013 r. przystąpiło 30 uczniów. Również i w tej grupie olimpijczyków było pięciu laureatów: Kos Artur, Bajda Agata, Chrostowski Adam, Panas Aleksandra, Szmelter Patrycja.

Część ustna pozwoliła na wyłonienie zwycięzcy, którym został Kos Artur uczeń II klasy LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

Joanna Mitrus
Rzecznik Prasowy Franciszkańskiej Olimpiady wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe
ul. Kazimierzowska 128
08 – 110 Siedlce
Tel. 606706146
mail: [email protected]
www.olimpiada.franciszkanie.pl

Fot. o. Adam Lubiatowski OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl.