Hiszpania: obchody ku czci św. Teresy Wielkiej

Hiszpańskie miasta Avila i Alba de Tormes uczciły św. Teresę od Jezusa. Tysiące osób wzięły udział w tradycyjnej procesji z figurą Świętej. W ostatnich latach na całym świecie zauważa się rosnące zainteresowanie osobą reformatorki zakonu karmelitanek.

Setki osób wypełniły centrum Avili, aby wziąć udział w Mszy oraz tradycyjnej procesji z okazji święta Teresy Wielkiej, patronki miasta. Uroczystej liturgii w zabytkowej katedrze przewodniczył bp Jesús García Burillo. Wpływ św. Teresy na polu literackim jest duży, jednak o wiele większe jest jej znaczenie dla mistyki chrześcijańskiej. Ordynariusz diecezji Avila podkreślił też jej rolę w reformie Karmelu.

Po Eucharystii rozpoczęła się procesja z figurą św. Teresy, której towarzyszył wizerunek Matki Bożej Caridad. Teresa oddała się w Jej opiekę, kiedy mając 13 lat została sierotą, i nazywała ją „swoją przybraną matką”. W procesji udział wzięły m. in. władze miasta, karmelici oraz wykładowcy i studenci Katolickiego Uniwersytetu im. Teresy z Awili.

Równie uroczysty charakter miał obchody w Alba de Tormes. Św. Teresa zmarła w miejscowym klasztorze karmelitanek 4 października 1582 r. Tutaj znajdują się też jej relikwie.

Tegoroczne święto ma szczególny charakter w kontekście zbliżających się dwóch wielkich jubileuszy: 400-lecia beatyfikacji Teresy z Awili (1614-2014) oraz 500-lecia jej urodzin (1515-2015). Z tej okazji miejscowy Uniwersytet Mistyki prowadzony przez karmelitów bosych przygotował bogaty program poświęcony osobie i duchowości wielkiej reformatorki Karmelu. Aktualność jej doświadczenia mistycznego sprawia, że do Avili przyjeżdżają na specjalistyczne kursy duchowni, osoby zakonne i świeccy z pięciu kontynentów.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie