Indie – Budzenie wiary w XXI wieku

„Głosić Dobrą Nowinę ubogim”, to hasło Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Aby podtrzymać charyzmat naszego Zgromadzenia, Prowincja św. Eugeniusza w Indii objęła parafię Thataiyangarpet, w diecezji Kumbakonnam, filię macierzystej parafii Musiri. Misja Thataiyangarpet składa się z sześciu sektorów.  

Około 98% ludzi z tej misji stanowią Dalitowie. Ponieważ są chrześcijanami, odmówiono im przysługujących im praw i przywilejów, których doświadczają od rządu Dalitowie niechrześcijanie. Głównym zajęciem ludności jest rolnictwo. Wiele z tych osób nie posiada żadnych gruntów.

Politycznie są izolowani, ponieważ już od wielu lat zostali zdominowani przez inne Hinduskie kasty. Edukacja jest jedynym sposobem, aby wyprowadzić ich z pęt ucisku.

Ludzie są bardzo oddani Matce Boskiej. Każdego roku Jej czciciele udają się z pielgrzymką do Do Vellankanni (Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki). Ze względu na duże odległości, brak autobusów i małej populacji katolickiej, ludzie nie mają regularne uczestniczyć we mszy świętej, ale sami niekiedy gromadzą się na modlitwie w kościołach i odmawiają różaniec i inne modlitwy. Jak nasz Założyciel rozbudzał wiarę zniszczoną poprzez Rewolucję Francuską, podobnie ta misja jest umacniana w wierze. My oblaci kontynuujemy misje naszego Założyciela w XXI wieku.

O. Maria Rajan i brat Bharat, są pionierami na tej misji. W dniu 17 czerwca 2012 r., oblaci zapoczątkowali posługę na tej misji odprawiając mszę świętą. O. Maria Rajan i brat rozbili swój namiot wśród ludzi w Valaieduppu. Odwiedzają wiernych w ich domach i dają się im samym poznać. Parafia składa się z 99 rodzin rozrzuconych po różnych regionach miasta.

Zaczęliśmy naszą posługę od utworzenia centrum dla dzieci w Valaieduppu. Dzieci chętnie przychodzą na misję, zarówno rano jak i wieczorem. Celebracje liturgiczne zostały tak ustawione, ażeby jak najlepiej móc zaspokoić potrzeby duchowe ludzi.

W dniu 13 stycznia 2013 r., biskup Antony Samy w obecności prowincjała O. Francis Nallappan poświęcił odnowiony kościół Matki Bożej Pocieszycielki. Kilku oblatów, księży diecezjalnych i siostry z okolicznych parafii, także byli świadkami tego zdarzenia. W czasie uroczystości liturgicznej zostało pobłogosławione tabernakulum i umieszczono tam Najświętszy Sakrament. Po zakończonej ceremonii oficjalnie ogłoszono zapoczątkowanie działalności parafii.

Za: www.oblaci.pl.