Bernardyni: Spotkanie misjonarzy i rekolekcjonistów

5 listopada odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej spotkanie misjonarzy ludowych i rekolekcjonistów naszej prowincji (Niepokalanego Poczęcia NMP – OO. Bernardynów – przyp.red.).

Przewodniczył mu wikariusz prowincji o. Kazimierz Kowalski, sekretarz ds. misji i ewangelizacji. Obecny był takż ojciec prowincjał Jarosław Kania. Omówiono różne zagadnienia, na które należy obecnie zwrócić uwagę podczas głoszenia misji ludowych lub rekolekcji. O. Kazimierz podkreślił, że misje ludowe to nie tylko wygłoszenie kazań, ale akcja duszpasterska, w którą powinna zaangażować się cała parafia – homilie, nabożeństwa, sprawowanie sakramentu pojednania, odwiedziny chorych, rozmowy indywidualne… Zaproponowano opracowanie i wydanie franciszkańskiego „vademecum” pomocnego dla mniej doświadczonych misjonarzy ludowych. Obecni na spotkaniu ojcowie podzielili się swoimi doświadczeniami.

Na zakończenie wszyscy uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Kalwaryjskiej Bazylice. Podczas Eucharystii trzej ojcowie otrzymali dyplomy misjonarzy ludowych: o. Jan Zalas, o. Krystian Olszewski i o. Błażej Budnik, a czterej inni ojcowie dyplomy rekolekcjonistów: o. Nikodem Sobczyński, o. Sylwester Skirliński, o. Micheasz Okoński i o. Eugeniusz Kaczor. Przed rozesłaniem ojciec prowincjał przypomniał słowa św. Karola Boromeusza skierowane do kapłanów: „Polecono ci głosić i nauczać? Ucz się i przykładaj do tego, co niezbędne do sprawowania tego urzędu; staraj się przede wszystkim, abyś przepowiadał życiem i obyczajami, aby inni nie szydzili z twych słów i nie potrząsali głowami, widząc, że co innego głosisz, co innego zaś czynisz.”

Za: www.beranrdyni.com