Błogosławiony w książkach

Dwie książki poświęcone postaci Błogosławionego Czesława zaprezentują wrocławscy dominikanie w ramach jubileuszu 300-lecia beatyfikacji swojego współbrata.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczyście 12 stycznia i potrwają cały rok. 8 marca we wrocławskim klasztorze dominikanów zaprezentowane zostaną dwa tytuły związane z postacią Błogosławionego Czesława Odrowąża i jego kultem.

Książka „Kaplica Błogosławionego Czesława we Wrocławiu” – autorstwa konserwatora zabytków w archidiecezji warszawskiej, ks. Mirosława Nowaka – opowiada o znajdującej się w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha XVIII-wiecznej kaplicy grobu Czesława Odrowąża.

Drugą z publikacji są „Beatus Ceslaus Natione Polonus. Dzieje kultu Błogosławionego Czesława”, w której wrocławski historyk Wojciech Kucharski opisuje narodziny i rozwój czci, jaką mieszkańcy Wrocławia darzyli osobę późniejszego patrona ich miasta.

„Książki te ukazały się na rynku wydawniczym już jakiś czas temu, jednakże z ich prezentacją czekaliśmy na jubileusz bł. Czesława. Chcemy przez to wydarzenie przypomnieć o Patronie Wrocławia, zwrócić uwagę na Jego aktualność i atrakcyjność także dla dzisiejszego Wrocławia” – mówi promotor kultu Błogosławionego Czesława, o. Norbert Oczkowski.

Spotkanie z autorami obu książek poprowadzą 8 marca o godz. 18 w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów poprowadzą historycy sztuki: prof. Mariusz Karpowicz z Warszawy (PAN) i dr Dariusz Galewski z Wrocławia (Akademia Muzyczna).

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego – kard. Bolesława Kominka, ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem Wrocławia. Od kilu lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

sz, dominikanie.pl /blogoslawionyczeslaw.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl