Home Wiadomości Częstochowa: ponad 104 tys. pątników przybędzie na Jasną Górę

Częstochowa: ponad 104 tys. pątników przybędzie na Jasną Górę

Redakcja

Według nadesłanych zgłoszeń w samych pieszych pielgrzymkach dotrze do Częstochowy co najmniej 104 tys. osób.
Wszystkie służby miejskie Częstochowy pracują na pełnych obrotach. Najwięcej grup pątniczych przybywa właśnie teraz, przed obchodzoną 15 sierpnia uroczystością Wniebowzięcia NMP. Szczyt pielgrzymkowy przypada na 12, 13 i 14 sierpnia. Wtedy do Sanktuarium dociera ponad 50 tys. pątników.

Jednorazowo najwięcej pieszych pielgrzymów idących w zorganizowanych grupach przybędzie 14 sierpnia. Będzie ich w sumie ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć dzień wcześniej czyli 13 sierpnia.

Najliczniejsze będą: pielgrzymka radomska (ok. 7 tys. osób), pielgrzymka organizowana przez paulinów z Warszawy ( ok.5 tys. osób) oraz liczące po 4 tys. osób grupy z diec. siedleckiej i warszawskiego kościoła akademickiego św. Anny. W sumie piesze grupy warszawskie, wchodzące na Jasną Górę 14 sierpnia mają liczyć ponad 12 tys. osób. Tego dnia na Jasnej Górze pojawią się także m.in. żołnierze, strażacy i bezdomni. Tysiące wiernych przyjdą również w grupach np. z archidiecezji lubelskiej, diecezji płockiej, rzeszowskiej, włocławskiej, łowickiej czy zamojsko-lubaczowskiej.

Obok dużych pielgrzymek pieszych przybywają również mniejsze kompanie. Nie brakuje także grup pielgrzymów na rowerach.

Urząd Miasta w Częstochowie zapewnia, że wszystkie miejskie służby są gotowe na pątników. Miasto tradycyjnie ma przygotowany plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek i organizacji infrastruktury komunikacyjnej, medycznej, sanitarnej oraz czystości. Zgodnie z nim stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego. W Miejskim Szpitalu Zespolonym zostały uruchomione Izby Przyjęć, a oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia.

Wyznaczono dodatkowe parkingi m.in. przy Rynku Wieluńskim. Ustawionych jest kilkadziesiąt przenośnych kabin WC, zadbano również o dodatkowe kontenery i kosze na śmieci. W kilku miejscach działają dodatkowe punkty czerpania wody.

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic (Śląskie). Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.

15 sierpnia pielgrzymi piesi, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej o godz. 11.00. Uroczystość Wniebowzięcia NMP co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych – to jeden z największych pod względem liczby pątników odpustów na Jasnej Górze.

Tegoroczne święto przebiegnie w duchu dziękczynienia za obecność Maryi Królowej w Polsce. To w związku z 300.rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

O 8.00 tradycyjnie dla uczestników pieszych pielgrzymek z Warszawy przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a kazanie wygłosi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Sumę pontyfikalną o godz. 11.00 poprzedzi modlitwa pielgrzymów “Dziękujemy za Maryję Królową”. Mszy św. odpustowej przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda