Dominikański Słownik Bibliograficzny w internecie

Kilkaset nazwisk polskich dominikanów i spis ich publikacji zawiera „Dominikański Słownik Bibliograficzny”. Jest już w internecie na slownik.dominikanie.pl.

Jego autorem jest krakowski dominikanin, o. Cyprian Wichrowicz, który pracował nad nim wiele lat. Dzieło zawiera imiona i nazwiska około 500 polskich dominikanów wraz z bibliografią ich publikacji – począwszy od czasów średniowiecza do 2012 roku.

Sporządzony według alfabetu „Dominikański Słownik Bibliograficzny” zawiera krótką notkę biograficzną o danym autorze oraz chronologiczny wykaz jego artykułów i książek. Przy niektórych autorach dodano spis publikacji o nich samych i ich dziełach oraz recenzje o nich.

„Jest tu wielka różnorodność, spowodowana różnicą czasów, w których autorzy żyli i tematyką, która ich interesowała. Wszystkich jednak cechował wielki szacunek dla Zakonu. Trzeba też podkreślić u nich szczególną cześć dla Matki Bożej Różańcowej, założyciela Zakonu św. Dominika oraz dla św. Tomasza z Akwinu i św. Jacka Odrowąża” – pisze we wstępie do „Słownika” o. Wichrowicz.

W pracy nad słownikiem zakonnik, oprócz zebranej przez siebie bibliografii, korzystał z istniejących już publikacji, a wśród nich m.in. z „Bibliografii Polskiej” Karola Estreichera i „Słownika biograficznego OO Dominikanów w Polsce A-Z”, opracowanego w 1979 roku przez dominikanina o. Roberta Świętochowskiego, a także z „Encyklopedii Katolickiej”.

O. Wichrowicz zaleca kontynuację prac nad „Słownikiem” – zarówno poprzez uzupełnienie bibliografii z przeszłości, jak i dopisywanie do niej kolejnych autorów i ich publikacji, które dopiero powstaną.

„Jest to bardzo poważny obowiązek, gdyż już to, co się obecnie ukazuje, pozwoli lepiej poznać i pokochać polską prowincję dominikańską, zobaczyć braci przy trudzie pisarskim i zachęcić się do pójścia w ich ślady. Może to zatem umożliwiać lepsze poznanie naszej historii i posiadać wielkie znaczenie wychowawcze dla przyszłości pokoleń dominikańskich” – uważa autor „Słownika”.

sz, dominikanie.pl / słownik.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl