Jasna Góra: Czuwanie Wspólnoty Krwi Chrystusa

Czuwanie Wspólnoty Krwi Chrystusa trwało z 9 na 10 grudnia na Jasnej Górze. Modlitwa przebiegała pod hasłem: „Maryja wzorem życia w historii Polski i świata”.

Wspólnota Krwi Chrystusa jest Ruchem obejmującym osoby świeckie, które uczestniczą w charyzmacie i działaniu Misjonarzy Krwi Chrystusa i wspierają duchowością Krwi Chrystusa życie Kościoła lokalnego. Angażują się głównie we własnym środowisku; w swojej rodzinie, szkole, wspólnocie, pracy i w każdym miejscu, do którego prowadzą ich codzienne kontakty życiowe. Głównym zadaniem Ruchu jest formacja duchowa jego członków, która powinna wpływać na otoczenie, przede wszystkim w rodzinie, ale również w miejscu pracy, parafii.

„Już od 26 lat w grudniu gromadzimy się tutaj z całej Polski jako Wspólnota Krwi Chrystusa i jako misjonarze odpowiedzialni za ten Ruch. Chcemy przez Maryję podziękować Bogu – mówi ks. Bogusław Witkowski, misjonarz Krwi Chrystusa, odpowiedzialny za Wspólnotę Krwi Chrystusa w Polsce – Łączą nas takie cztery istotne tematy związane z: 300. rocznicą Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, potem mamy 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecie odzyskania Niepodległości i 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie”.

Modlitwę rozpoczął Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. Bogusław Witkowski. O północy Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej. W programie czuwania znalazły się także: program słowno-muzyczny młodzieży w odniesieniu do Matki Bożej Królowej Przenajdroższej Krwi Chrystusa i konferencje.

Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa jest Stowarzyszeniem Życia Apostolskiego. Zostało założone przez św. Kaspra del Bufalo w 1815 roku w Państwie Rzymskim. Jego celem było odnowienie duchowieństwa i świeckich, poprzez głoszenie misji ludowych i rekolekcji. Ks. Franciszek Albertini zainspirował św. Kaspra do szerzenia nabożeństwa i duchowości Krwi Chrystusa.

Od prawie 30 lat realizowana jest w Polsce misja i charyzmat Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa poprzez prowadzenie rekolekcji i dni skupienia, pomoc charytatywną, pracę parafialną, posługę uzależnionym, ewangelizację, piesze pielgrzymki, misje parafialne oraz formację duchową dla świeckich, szczególnie w ramach ruchu Wspólnoty Krwi Chrystusa (WKC).

„Na świecie jest nas ponad 500. Natomiast w Polsce od ’83 roku tak naprawdę zaczęliśmy funkcjonować, w ’89 roku zostaliśmy zatwierdzeni przez państwo. Mamy pięć domów, prowadzimy hospicjum, mamy przede wszystkim domy rekolekcyjne – opowiada ks. Bogusław Witkowski – Nie ma nas dużo, ok. 30 misjonarzy razem z braćmi, ale jest liczna grupa Wspólnoty Krwi Chrystusa, i jesteśmy też jeszcze liczniejsi jako Rodzina Krwi Chrystusa, są siostry adoratorki, są siostry misjonarki, i one też mają osoby świeckie, gdzie dzielą się swoim charyzmatem”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.