Jasna Góra: Pallotyńska młodzież czuwa…

Pallotyńskie Czuwanie Młodych odbyło się na Jasnej Górze w nocy z soboty na niedzielę, z 22 na 23 października. Tegoroczna modlitwa, która przebiegała pod hasłem: „Słuchaj”, zgromadziła 700 osób. Spotkania organizują księża pallotyni (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego św. Wincentego Pallotti).

„Spotkanie, które odbywa się rokrocznie jest adresowane do młodzieży. Jest to czuwanie młodzieży pallotyńskiej o tematyce powołaniowej. Każdego roku jesienią spotykamy się tutaj w Częstochowie, z różnych parafii z całej polski, z parafii pallotyńskich, ale też i parafii diecezjalnych. I tutaj czuwamy, modlimy się i prosimy Pana Boga o rozeznanie drogi życiowej młodych ludzi, o pomoc im w rozeznaniu tej drogi – opowiada ks. Andrzej Partika, pallotyn, organizator spotkania – To młodzież była inicjatorem pierwszego spotkania, to z ich pomysłu wyszła potrzeba organizowania czuwań. Nie wyglądało to w sposób tradycyjny, ksiądz wymyślił: zbierzmy młodzież, przywieźmy ich do Częstochowy; to oni chcieli się spotkać, po oazach wakacyjnych wyrazili pragnienie, żeby przyjechać do Częstochowy. To od nich rozpoczęło się spotkanie, to oni zapraszali później swoich przyjaciół i się rozrosło, i dzięki Bogu jest troszeczkę większe”.

„Te spotkania to jest taki bardzo pozytywny przekaz poprzez muzykę, śpiew, poprzez zgłębianie tematu tych spotkań, bo one za każdym razem charakteryzują się innymi treściami. W tym roku spotykamy się pod hasłem ‘Słuchaj’. Jest to czuwanie o charakterze powołaniowym, czyli zachęcamy młodych ludzi do tego, by starali się usłyszeć słowa Pana Boga, który ich wzywa nie tylko do kapłaństwa, nie tylko do bycia siostrą czy księdzem, ale też do rodziny, do małżeństwa, do samotności czasem, do różnych rzeczy, których możemy zajmować się w życiu” – mówią Monika, Wojtek i Ola, uczestnicy spotkania.

Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski. Dalej był czas na animację muzyczną, konferencję, godzinę świadectw, Adorację Najświętszego Sakramentu. Po północy odprawiona została Msza św.

Pallotyni, oficjalna nazwa Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, są wspólnotą księży i braci, założoną przez św. Wincentego Pallottiego w 1835 r. w Rzymie. Celem Stowarzyszenia jest aktywizacja apostolskiego powołania ludzi oraz zjednoczenie ich wysiłków w służbie apostolskiej misji Kościoła. Stowarzyszenie stara się realizować te cele w łączności z różnymi wspólnotami katolickimi.

Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn, mś

Za: www.jasnagora.com