Kalwaria Pacławska: 10 Zimowy FSM

franciszkanie.plW sobotę 20 lutego zakończyło się 10. Zimowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. W „Układzie otwartym” – bo taki był temat tegorocznego spotkania – wzięło udział 140 osób z różnych regionów Polski. Celem Zimowego FSM-u było podkreślenie ważności i aktualności tematyki Miłosierdzia Bożego. „Układ Otwarty” wskazywał uczestnikom podczas tygodnia rekolekcji, iż Bóg Ojciec nieustannie nas zaprasza do miłości w Nim samym. Dlatego podczas FSMu młodzi mieli wiele okazji do spotkania Pana, w codziennej mszy świętej, nabożeństwie, całonocnej adoracji, spowiedzi.

Podczas Zimowego odbyło się spotkanie z  o. Szymonem Chapińskim, proboszczem w Limie, w czasie gdy błogosławieni o. Michał i o. Zbigniew zostali zamordowani. Uczestnicy mogli usłyszeć, jakie były losy braci. Wszak dla nich Układ Otwarty miał szczególne znaczenie. Mimo trudu  i niebezpieczeństwa, z jakim zetknęli się w Pariacoto, ich obraz Abby się nie zmienił.

Także spotkanie z drugim człowiekiem jest tym rodzajem miłości, przez którą Bóg do nas mówi. Podczas FSM-u przewidzieli czas, by się lepiej poznać i zintegrować. Jednym ze środków okazała się gra terenowa. Podzieleni na grupy uczestnicy, wyszli na obszar Kalwarii. Tam czekały na nich przygotowane zadania.

W piątek, ostatniego pełnego dnia Zimowego Spotkania, uczestnicy mieli okazję do dania świadectwa. Młodzi wskazywali na trud stałości w wierze oraz na to, jak Bóg przejawia się w ich życiu.

Zimowy FSM już się zakończył ale „Układ Otwarty” wciąż trwa, nie tylko w uczestnikach, także wszędzie tam, gdzie będą głosić Boże Królestwo.

Organizatorami Franciszkańskich Spotkań Młodych jest krakowska prowincja franciszkanów. Miejscem Spotkań jest Kalwaria Pacławska k. Przemyśla, gdzie znajduje się sanktuarium z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej Słuchającej oraz klasztor franciszkanów. Spotkania są organizowane z myślą o młodzieży, która tęskni za Bogiem, ale i szuka Go.

Zimowy FSM jest zamkniętym Spotkaniem. Co roku, w trakcie pięciu dni są elementy stałe jak Eucharystia, konferencje oraz nabożeństwa. Nie brakuje także czasu na poznanie siebie nawzajem oraz dobrą zabawę.

red.

Więcej informacji na temat Franciszkańskich Spotkań Młodych można znaleźć na stronie projektmesjasz.pl

Za: www.franciszkanie.pl