Karmelici Bosi: Uroczystości w sanktuarium św. Józefa w Wadowicach

karmel.plMsza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Zająca była kulminacyjnym punktem uroczystości odpustowych w wadowickim sanktuarium św. Józefa „Na Górce”, którego opiekunami są karmelici bosi. Sobotni odpust poprzedziła dziewięciotygodniowa nowenna, odprawiana niezmiennie od 121 lat.

W karmelitańskim sanktuarium w Wadowicach sprawowane były 19 marca liczne Msze św. z okazji uroczystości św. Józefa, Małżonka i Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Przedpołudniowej sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając z Krakowa, który w homilii wezwał, by szukać w postawie św. Józefa wobec Boga i ludzi wzoru na drodze do własnej świętości. Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej zwrócił uwagę, że Pismo Święte oraz tradycja pozwalają odkryć w przybranym ojcu Jezusa przede wszystkim wzorcową postawę wobec Boga. „Spełniał zadania ojca, ale nie przestawał zdumiewać się nad tajemnicą swego przybranego dziecka” – zaznaczył 76-letni hierarcha. „Jego postawa była wzorcowa. Nie wystarczy bowiem troszczyć się o dzieci jedynie własną mocą, lecz należy przyprowadzić dzieci do Boga i u Niego szukać mądrości i siły, wychowywać i bronić swe dzieci przed zagrożeniami zewnętrznymi i równie trudnymi zagrożeniami wewnętrznymi” – dodał, apelując, by czerpać z Józefa wzór do naśladowania, wzór na drodze do świętości.

Przełożony wadowickiej, 19-osobowej wspólnoty karmelitów bosych o. Grzegorz Irzyk OCD przypomniał, że sobotnią uroczystość poprzedziła wielka dziewięciotygodniowa nowenna, która zgromadziła okoliczne parafie. „Dziś stajemy przed cudownym wizerunkiem św. Józefa, zaręczonym Pierścieniem Rybaka, aby powierzyć nas, nasze rodziny, Kościół krakowski. Pragniemy, by nas chronił przed złem” – dodał.

KAI

Za: www.karmel.pl