Licheń: Obchody urodzin ks. Makulskiego

Ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior sanktuarium w Licheniu oraz inicjator jego budowy skończył 85 lat.

Dokładna data urodzin ks. Eugeniusza Makulskiego to 9 lutego, jednak ze względu na fakt, iż w tym czasie ks. Eugeniusz przebywał w szpitalu, uroczyste świętowanie jego 85. urodzin przełożono na niedzielę, 3 marca. Z tej okazji w kościele parafialnym pw. św. Doroty w Licheniu została odprawiona uroczysta Msza św.

W intencji dostojnego jubilata modlili się księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, przedstawiciele lokalnych władz, a także licheńscy parafianie.

„Nie czuję, że mam tyle lat. Tylko metryka mnie zdradza. Ale duchowo naprawdę nie czuję tych lat. Wydaje mi się, że jeszcze świat jest przede mną” – powiedział ks. Eugeniusz Makulski. Na pytanie „czy coś zmieniłby w swoim życiu, gdyby miał taką możliwość” jednoznacznie odpowiada „nie”.

„Mogło być lepsze niż było. Ale nie zamieniłbym ani kapłaństwa, ani życia zakonnego, ani pracy w sanktuarium maryjnym w Licheniu za żadne inne zaszczyty, pieniądze, godności, sławę” – powiedział.

Mszy św. przewodniczył ksiądz-jubilat Eugeniusz Makulski, a w koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej oraz ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. W homilii ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty, nawiązał do życia ks. Makulskiego oraz jego bezgranicznego oddania się Miłosierdziu Bożemu. Zwrócił także uwagę na to, iż właśnie dzięki ks. Makulskiemu kult Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej został rozpropagowany na cały kraj, a następnie na kraje Europy i świata.

Ks. Eugeniusz Makulski urodził się 9 lutego 1928 roku w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Pochodzi z ubogiej, chłopskiej rodziny. Do Zgromadzenia Księży Marianów wstąpił w 1948 roku. W 1966 roku, jako młody kapłan, został skierowany prze przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotował koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi. Od tamtego czasu nierozerwalnie zwiany jest z tą miejscowością. Jest głównym pomysłodawcą i budowniczym licheńskiej bazyliki będącej wotum dziękczynno-błagalnym narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa, która w całości została sfinansowana z datków wiernych. W 2004 roku przeszedł na emeryturę otrzymując dożywotnio honorowy tytuł kustosza seniora Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

KAI/mh

Za: www.deon.pl