Majówka po franciszkańsku

1 maja jedni idą w pochodzie, inni odpoczywają na zielonej trawce, a jeszcze inni, np. synowie św. Franciszka z trzech zakonów integrują się. Tym razem w Kalwarii Zebrzydowskiej.

O 9.00 spotkają się na wspólnej mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym. Potem przystąpią do konkursu piosenki franciszkańskiej własnego autorstwa. W międzyczasie zaprezentują swoje seminaria duchowne (krakowskie, katowickie i kalwaryjskie).

Po południu (około 14.00) bracia staną do rywalizacji sportowej. Rozegrają mecze piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego i wystartują w biegach przełajowych.

Wieczorem wezmą udział w nabożeństwie majowym ku czci Matki Bożej.

Piknik jest jednym ze sposobów jednoczenia środowiska franciszkańskiego trzech zakonów męskich: Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Obok niego na uwagę zasługuje działalność Ośrodka Studiów Franciszkańskich, Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich, Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich oraz praktyka wspólnych wykładów monograficznych dla braci kleryków.

Pierwszy piknik pięciu seminariów franciszkańskich z Małopolski i Śląska odbył się w roku 2007.

Za: Redakcja.