Michalici: Żużlowcy na Mszy świętej w Górsku

Po raz 21 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku spotkali się żużlowcy z Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza na modlitwie o błogosławieństwo Boże przed rozpoczynającym się nowym sezonem żużlowym na torach Speedway Ekstraligi i 1 ligi.

To już tradycja dla klubów Pomorza i Kujaw. Wszystko zaczęło się 24 czerwca 1990 roku w tamtejszym kościele parafialnym, gdzie odbyły się prymicje ks. Piotra Prusakiewicza CSMA – duszpasterza żużlowców. W uroczystości wzięło wówczas udział liczne grono zawodników, którzy przybyli na żużlowych motorach.

Od tego czasu co roku spotykają się tam trenerzy, działacze, a przede wszystkim zawodnicy tych trzech klubów z naszego województwa, aby modlić się w intencji dobrej i bezpiecznej jazdy zawodników, zdrowego dopingu i uczciwej rywalizacji oraz godnego zachowania się kibiców na stadionach.

Tak było i tym razem. 11 marca 2012 roku uroczystej Eucharystii przewodniczył dyrektor toruńskiego Caritas ks. Daniel Adamowicz, a Słowo Boże wygłosił dyrektor Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu, ks. Krzysztof Winiarski CSMA.

We Mszy św. uczestniczyli żużlowcy, trenerzy, działacze i kibice. W Eucharystii wzięli udział m. in. Ryan Sullivan, Kamil i Emil Pulczyńscy, Adrian Miedziński (Unibax Toruń), Tomasz Chrzanowski (Lotos Gdańsk), legendy toruńskiego speedwaya Jacek Krzyżaniak, Mirosław Kowalik i wielu innych. Obecny był marszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceprezydent Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz. Była także spora liczba wiernych z parafii, wiernych kibiców żużla.

W homilii ks. Krzysztof przypomniał słowa św. Pawła Apostoła z 2 Listu do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości”.

Nawiązując do czytań liturgicznych mówił o wypełnianiu Dziesięciu Przykazań Bożych w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, a także żużlowym. Dekalog w życiu żużlowca ma na celu kształtowanie takich postaw, w których wszyscy uprawiający i stykający się ze tym sportem, a szczególnie dzieci i młodzież, odnajdą radość i pasję doskonalenia swojego charakteru przez uprawianie sportu z zachowaniem Bożych prawd wpisanych w sumienie człowieka. Kaznodzieja zwrócił się do zebranych ze swoistym apelem: I jeszcze jedna ważna sprawa drodzy zawodnicy, trenerzy i działacze oraz kibice speedwaya. Prawdziwy sport żużlowy nie może istnieć bez religii, etyki i kultury. Natomiast w przymierzu z nimi pozwala człowiekowi doświadczać najbardziej wzniosłych i pięknych stanów ludzkiego ducha. Niejednokrotnie doświadczaliśmy tego na naszych stadionach żużlowych. Ks. Krzysztof zaproponował na koniec żużlowcom, kibicom i działaczom dekalog żużlowca i kibica żużlowego:

1. Bądź systematyczny w treningach.
2. Bij rekordy, nie kolegów.
3. Żużlowiec i kibic ćwiczy ciało i ducha.
4. Stosuj na torze i w życiu zasadę fair play.
5. Bądź wzorem dla młodszych adeptów speedwaya i młodych kibiców.
6. Dbaj o swoje zdrowie i odżywiaj się zdrowo.
7. Szanuj swoich przeciwników i kibiców przyjezdnych.
8. Zainteresowania podpieraj wiedzą i doświadczeniem trenerów i działaczy żużlowych.
9. Najpierw ćwicz dla siebie – wyniki przyjdą same.
10. Bądź kibicem żużlowym, nie „kibolem”

Dla większości obecnych w Górsku było to ważne przesłanie, bo żużel to ich życie. Pokazujemy, co jest najważniejszą wartością. Bez Boga nie da się nic zrobić – wyznał Mirosław Kowalik, menedżer „Unibaksu”. A trener toruńskiej drużyny, Jan Ząbik, stwierdził: Trzeba przyjść w zadumie, pomyśleć, jaki to będzie sezon. Oby był szczęśliwy i bezpieczny.

Prezes GTŻ Grudziądz, Zbigniew Fiałkowski, przed Mszą św. podkreślał: Od 13 lat modlę się, by było coraz lepiej. Dziesięć lat mija, jak prowadzimy klub, nie mamy długów, remontujemy teraz stadion, budujemy oświetlenie. Być może ten sezon będzie zwieńczeniem naszych prac.

Wszystkich zawodników występujących na żużlowych torach polecajmy wstawiennictwu i modlitwie bł. ks. Bronisława Markiewicza, którego 100. rocznicę narodzin dla nieba obchodzimy.

dr Adam Żurowski

Za: www.michalici.pl.