Nowenna lat

Za dziewięć lat Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce będzie obchodził 100 lat narodzin dla nieba swojej patronki – bł. Anieli Salawy. 12 marca przy grobie Błogosławionej w Krakowie (ul. Franciszkańska 2) rusza „Nowenna lat”. Towarzyszyć jej będzie hasło „Razem z Tobą, Błogosławiona Anielo”.

Czciciele bł. Anieli we wtorek najpierw spotkają się o godz. 14.00 w miejscu jej śmierci przy ul. Mikołajskiej.

Godzinę później w Kaplicy włoskiej w klasztorze franciszkanów (wejście od pl. Wszystkich Świętych 5) zostaną wygłoszone dwa referaty. Dyr. Instytutu Studiów Franciszkańskich o. dr Andrzej Zając odpowie na pytanie, jakie świadectwo wiary przekazał nam św. Franciszek z Asyżu. Z kolei dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak pokaże bł. Salawę jako przykład kobiety ukazującej piękno wiary.

O godz. 16.00 w Bazylice św. Franciszka kustosz Sanktuarium bł. Anieli Salawy z Sieprawia ks. Piotr Kluska przewodniczyć będzie Nieszporom.

O godz. 16.30 organizatorzy zapraszają na uroczystą mszę św.

Błogosławiona Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 roku w podkrakowskiej wsi Siepraw. Za cel swego życia przyjęła rolę służącej. Swoje codzienne obowiązki rozpoczynała od modlitwy, najczęściej w Bazylice Franciszkanów, w kaplicy Męki Pańskiej, gdzie często odprawiała Drogę Krzyżową (Obecnie znajduje się tam jej grób – przyp. red.).

Jako młoda kobieta wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i podjęła decyzję dozgonnej czystości..

W czasie I wojny światowej Aniela służyła w szpitalach rannym żołnierzom, jeńcom wojennym i chorym dzieciom. Zarobione pieniądze rozdawała potrzebującym.

Schorowana, niezdolna do pracy 12 marca 1922 r. odeszła z tego świata. Anielę Salawę pochowano na cmentarzu Rakowickim. Od tego momentu do „swojej świętej” zaczęły zwracać się jej byłe koleżanki, potem różni ludzie. Modlitwy te były wysłuchiwane. W krótkim czasie cześć Anieli nabrała charakteru kultu ogólnego.

Bezpośrednio po II wojnie światowej franciszkanin o. Joachim Bar zgromadził materiał do kościelnego procesu informacyjnego, który odbył się w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W 1949 roku odbyła się ekshumacja szczątków Anieli Salawy, które zostały przeniesione do jej ulubionej kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice franciszkańskiej, gdzie spoczywają do dziś.

23 października 1987 roku Kongregacja ds. Świętych Stolicy Apostolskiej wydała dekret o heroiczności cnót Anieli Salawy. Dopiero jednak cud uzdrowienia 8-letniego chłopca Grzegorza Serafina (1990) stał się podstawą beatyfikacji.

Uroczystość wyniesienia na ołtarze odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie 13 sierpnia 1991 roku. Przewodniczył jej papież Jan Paweł II, który powiedział m. in.: „Jest to dla mnie ogromna radość, że mogłem dzisiaj w Krakowie wynieść do chwały błogosławionych Anielę Salawę. Ile razy modliłem się przy jej relikwiach, jak głęboko zapadły mi w pamięć te [jej] słowa: «Panie! Żyję, bo każesz, umrę, kiedy chcesz, zbaw mnie, bo możesz»”.

Błogosławiona Aniela Salawa w 70. rocznicę śmierci (1992 r.) została patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Święto patronalne przypada na 9 września (dzień urodzin Anieli).

jms