Home WiadomościZ kraju O Słowie na dwa głosy

O Słowie na dwa głosy

Redakcja

sds-plJak można usłyszeć Boga, mówili w Gliwicach ks. Krzysztof Wons i ks. Joachim Stencel, salwatorianie z CFD w Krakowie. Spotkanie odbyło się 11 września w parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy.

W Biblii za murem litery skrywa się odwieczne słowo Boga, które stworzyło ten świat. Jest ono jedynym Słowem, które oznacza nie tylko mówienie, ale i działanie. Bo Bóg to, co mówi, czyni. Jego Słowo ma moc sprawczą. Tym odwiecznym słowem Boga, jedynym słowem Boga jest Jezus Chrystus – powiedział ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej.

Od blisko 20 lat CFD zaprasza ludzi, którzy chcą wchodzić w coraz głębszą więź ze Słowem. Proponują im przestrzeń pustyni, gdzie w ciszy mogą uczyć się czytania Biblii w duchu lectio divina.

Ks. Krzysztof Wons zwrócił uwagę na to, że często stawiamy znak równości pomiędzy wyrażeniem „Biblia” i „słowo Boże”. A tak naprawdę Biblia zawiera słowo Boże.

Ks. Joachim Stencel przypomniał podstawowe warunki, jakie trzeba spełnić, by praktyka codziennego słuchania słowa Bożego przynosiła owoce w naszym życiu. Są nimi zadbanie o czas i miejsce, a przede wszystkim o ciszę. – Jakość czytania Słowa, jeśli jest w nas pragnienie spotkania, zależy od tego, jak się do niego przygotujemy. To jest trudne w codzienności, ale bardzo ważne. Najgłębiej Boga słucha się w ciszy. Ta zewnętrzna cisza pozwoli ci spotkać się z twoją ciszą wewnętrzną – przekonywał. – Słowo przestaje być suchą literą, kiedy zaczniesz go słuchać z pragnieniem przyjęcia go.

Zwrócił też uwagę na to, żeby nie bać się czasu, kiedy stajemy wobec milczenia Boga. – On nawet jak milczy, to mówi. Prowadzi nas Jego Słowo, a wychowuje Jego milczenie. Dlatego tak ważna jest wierność. Kiedy jest w tobie pragnienie, to możesz spotkać się w Słowie z Jego pragnieniami. A Jego pragnieniem jest być z nami blisko w zjednoczeniu, w przymierzu – powiedział ks. Joachim Stencel.

W czasie spotkania goście przedstawili też wprowadzany właśnie przez CFD projekt pt. “Nowa jakość życia”, który jest pomocą w modlitwie niedzielną Ewangelią.

Ks. Krzysztof Wons przywołał sondaż przeprowadzony we Włoszech, z którego wynika, że ponad połowa wychodzących z niedzielnej Mszy św. nie pamięta o czym była Ewangelia. – Nie dlatego, że nie chcieli jej usłyszeć czy nie zrozumieli, ale są tak zajęci, tak przejęci życiem, że nie słyszą. Przychodząc do kościoła, nie mają wyciszonego serca. Ile problemów przynosimy, zmartwień, napięć. To żyje w naszych głowach i sercach – zauważył.

Barierą dla wielu osób może być też trudny do zrozumienia język Ewangelii czy konteksty historyczne. I temu chce zaradzić przygotowany przez CFD cykl 12-minutowych filmów (52 odcinki na czterech płytach DVD). Filmy najlepiej oglądać w sobotni wieczór, indywidualnie lub razem z rodziną, tak by były pomocą w przyjęciu Słowa Ewangelii, którą usłyszymy w niedzielę w kościele. – To strategiczny kwadrans całego naszego tygodnia – mówi o kolejnych odcinkach ks. Krzysztof Wons. Do filmów dołączony będzie indeks w formie kalendarza liturgicznego 2016/2017 i książeczka z tekstami fragmentów Ewangelii na wszystkie niedziele roku liturgicznego. Chodzi o to, żeby słowo, zdanie, które najbardziej do nas przemawia nosić w sercu. Można je też mieć zapisane czy podkreślone w tekście.

– Nieraz nie musisz Słowa rozumieć, ale pamiętaj: Słowo zawsze rozumie ciebie. Ono w tobie żyje i samo wyjaśni się w swoim czasie – powiedział ks. Krzysztof Wons. – Nie bój się też swoich pytań do Pana Boga. On zna nasze życie i nigdy nie mija się z naszymi problemami. Jest jeden warunek: Słowo trzeba przyjąć z wiarą i miłością. Biblia jest dla wszystkich. Kto ma odpowiedzi na wszystkie pytania, to znaczy, że nie jest nawet u początku wiary. Trzeba się zmierzyć z pytaniami, żeby zacząć wierzyć

Źródło: www.gliwice.gosc.pl

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda