Home WiadomościZ kraju Obchody 40. rocznicy odrodzenia Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce

Obchody 40. rocznicy odrodzenia Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce

Redakcja

10 lutego Towarzystwo Świętego Pawła celebrowało czterdziestą rocznicę swojego odrodzenia w Polsce.

Z tej okazji na Jasnej Górze odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem ks. bp Antoniego Długosza, wieloletniego przyjaciela Zgromadzenia i autora licznych publikacji Edycji Świętego Pawła. W uroczystościach rocznicy odrodzenia Zgromadzenia wziął udział ks. Innocenty Dante, włoski paulista, który w latach 1977-1991 był delegatem przełożonego generalnego na  Polskę.

Towarzystwo Świętego Pawła pojawiło się w Polsce w 1934 roku, ale po zawierusze wojennej w Polsce pozostał jedynie jeden członek Zgromadzenia, kleryk Alojzy Łabędź. Wyświęcony na kapłana w 1953 roku jako paulista przez wiele lat pomagał w pracy duszpasterskiej na terenie diecezji częstochowskiej, aż do swojej śmierci w 1967 roku. Odrodzenie Zgromadzenia w Polsce nastąpiło 22 lutego 1978 roku, kiedy trzech młodych Polaków wstąpiło do postulatu Zgromadzenia.

„W 1978 roku ks. Innocenzo Dante, włoski paulista, przyjechał do Polski z misją odrodzenia zgromadzenia, gdyż zgromadzenie od 10 lat w Polsce nie istniało – opowiada ks. Daniel Łuka, dyrektor Edycji Świętego Pawła – Pierwszy i jedyny paulista Polak, był to ks. Józef Alojzy Łabędź, zmarł 10 lat wcześniej od momentu przyjazdu ks. Dante, jest on pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, i od tego czasu zgromadzenie nie istniało. Żyły w Polce siostry Uczennice Boskiego Mistrza, które m.in. pracują w jasnogórskiej zakrystii, które czuwały i przygotowywały grunt pod odrodzenie zgromadzenia. Jak o. Dante przyjechał (…) nie było tutaj nic, żadnych struktur, dzięki siostrom pojawiły się pierwsze powołania, i od momentu wstąpienia pierwszych Polaków, pierwszych kandydatów do zgromadzenia, liczymy nasze odrodzenie w Polsce”.

„Jako pauliści posługujemy w sposób szczególny, ponieważ nie zajmujemy się takim typowym duszpasterstwem jak księża diecezjalni, czyli ani nie prowadzimy parafii, ani nie uczymy katechezy w szkole, ale naszą misją jest przede wszystkim ewangelizacja poprzez środki społecznego przekazu – wyjaśnia ks. Daniel – Staramy się, aby Słowo Boże zamieniać na kartkę, na obraz, na książkę, na film, na muzykę i przez to Pana Boga przybliżać drugiemu człowiekowi”.

We Mszy św. dziękczynnej odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem uczestniczył także: ks. Ryszard Maria Tomaszewski i ks. Sławomir Sznurkowski – pierwsi bracia, którzy wstąpili do zgromadzenia.

„Czterdzieści lat temu, dokładnie 22 lutego 1978 r., w święto Katedry św. Piotra, przez wstąpienie do postulatu pierwszych kandydatów odrodziło się w Polsce Towarzystwo Świętego Pawła, czyli zgromadzenie księży i braci paulistów – przypomniał na początku Mszy św. ks. Bogusław Zeman, przełożony regionalny paulistów w Polsce – Podczas tej Mszy św., którą rozpoczynamy, pragniemy złożyć Bogu nasze wielkie dziękczynienie za to opatrznościowe wydarzenie. Czynimy to w domu Matki i za Jej wstawiennictwem, bo Jasnogórska Pani przyjęła nas z powrotem do siebie i tutaj towarzyszy swoim macierzyńskim wejrzeniem rozwojowi zgromadzenia i naszej apostolskiej posłudze głoszenia Ewangelii Chrystusa za pomocą środków komunikacji międzyludzkiej. W to nasze jasnogórskie dziękczynienie pragniemy wpisać także szereg osób, dzięki którym odrodzenie paulistów mogło się dokonać, i z pomocą których potem zgromadzenie mogło się rozwijać. Nie sposób wymienić wszystkich, ale wszystkich ogarniamy naszą modlitwą”.

„Cieszę się niezmiernie drodzy księża, że mogę z wami przeżywać ten wielki jubileusz odnowy waszego zgromadzenia na terenie naszego kraju – powiedział rozpoczynając Eucharystię bp Antoni Długosz – Cieszę się, że tak pięknie służycie wielkiemu charyzmatowi waszego założyciela, którego nazywam włoskim Maksymilianem Kolbe, bo tak jak Maksymilian Kolbe, on, na terenie Włoch, a potem całego świata, realizował misje ewangelizacji, o której wiele razy mówił św. Jan Paweł II”.

Podczas homilii bp Antoni Długosz przypomniał historię naszego zgromadzenia w Polsce:

„Obecnie księża pauliści, dzięki wielkiej opiece ks. Dantego, przeżywają, możemy powiedzieć, wspaniały rozwój, chociaż jest ich obecnie trzydziestu w czterech domach, w których przebywają, ale starają się ewangelizować w taki sposób, by różnymi sposobami docierać do każdego człowieka – mówił bp Długosz – To oddziaływanie wielopłaszczyznowe sprawia, że księża pauliści wydają głównie książki o tematyce teologicznej, ale także wspaniałe powieści z życia wielkich bohaterów i świętych, kasety, nagrywają muzykę liturgiczną, pieśni i piosenki religijne, ale wielką zasługą, o której nie możemy zapomnieć, i Polska szczególnie powinna dziękować paulistom, to jest przetłumaczenie z języków oryginalnych Pisma Świętego na język polski. To tłumaczenie góruje nad wcześniejszymi tłumaczeniami. Przede wszystkim piękny język literacki, którego nie ma Biblia Tysiąclecia. Także ojcowie starali się o to, by poprawnie odczytać hebraizmy, które mogłyby człowieka razić. Starali się tak ustawić teks, by rozumieli go nie tylko ci, do których pisano te wyjątki Pisma Świętego, ale też współcześni ludzie. Dlatego też Pismo Święte wydane przez księży paulistów zasługuje na wielkie, przeogromne uznanie, i za to z całego serca księżom paulistom dziękujemy. Kochani, można wiele o was mówić, ale jedno jest ważne, że wasz charyzmat nigdy się nie starzeje, a składając wam życzenia chciałabym jeszcze oczekiwać od was, abyście mieli swoją rozgłoście radiową i rozgłośnie telewizyjną. Niech Pan Bóg wam błogosławi we wszystkim”.

Zobacz także:

Za: www.paulus.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda