Home WiadomościZ kraju Oblaci: odpust w Kodniu

Oblaci: odpust w Kodniu

Redakcja

14 sierpnia 2012 roku, Eucharystią o godzinie 12.00 w Bazylice Kodeńskiej rozpoczął się pierwszy dzień głównego odpustu w Kodeńskim Sanktuarium. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. ppor. Dariusz Cabaj – dowódca IV Podlaskiej Pielgrzymki Konnej w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej.

W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi konni oraz z grup zorganizowanych, którzy od wczesnych godzin rannych pieszo zmierzali w deszczu do tronu Pani Podlasia. Wśród grup pątniczych byli pielgrzymi: IV Podlaskiej Pielgrzymki Konnej w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej, V Pielgrzymki na łodziach Hanna-Kuzawka, pielgrzymek rowerowych z Kamienia, Radomia, Przemyśla i Bydgoszczy, pielgrzymek pieszych z Rozwadówki, Tucznej i Huszczy, Piszczaca i Połosek, Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Sławatycz, Małaszewicz, Kolana – Jabłoni, Dołhobrodów, Wisznic (XIV Pielgrzymka Dekanalna), Horbowa, Łomaz, pielgrzymek autokarowych z Wysokiego, Sitna, Rudnik, Puchaczy, Szachów, Rossosza.

Pomimo niesprzyjającej pogody, przybyli również liczni pielgrzymi indywidualni, którzy od rana korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Do Kodnia przybyli kapłani diecezjalni, zakonni, osoby życia konsekrowanego oraz blisko 50 Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wraz z Ordynariuszem Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. dr. Ryszardem Szmydkim OMI.

O godzinie 16.00 na Kodeńskiej Kalwarii rozpoczęło się nabożeństwo drogi krzyżowej, które poprowadził ojciec duchowny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów – o. Józef Niesłony OMI.

Przez cały dzień tłumy pielgrzymów stały w kolejce przed Bazyliką, aby obejść ołtarz Matki Bożej Kodeńskiej na kolanach. O godzinie 18.00 na modlitwę przed wizerunkiem Matki Jedności przybył Ordynariusz Diecezji Siedleckiej – Jego Ekscelencja, Biskup Zbigniew Kiernikowski.

Następnie wyruszyła procesja z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej na ołtarz polowy – poprzedzona kolumną konną kawalerii, gdzie pod przewodnictwem Pasterza Kościoła Siedleckiego, sprawowano Najświętszą Ofiarę. Biskup Zbigniew Kiernikowski w homilii mówił o wywyższeniu Maryi, które wzięło się z pokory. Człowiek został pokonany przez szatana w raju, ale zwycięża go dzięki mocy Jezusa, poprzez pokorę, słuchanie Słowa Bożego i wierne zachowywanie go w życiu codziennym: „Z szatanem zwyciężyła ta i ten, która miała i miał odwagę stawania w pokorze, bycia służebnicą Pana…„ Stąd Maryja jest dla nas mocą, pocieszeniem, bo przeżyła nasze życie. Jest arką przymierza, znakiem wierności Boga, który przebacza człowiekowi.

„My jako Lud Boży, słuchający Słowa, jesteśmy też – na ile wierzymy, na ile przeżywamy w sobie tę prawdę, że Bóg przebacza – znakami wierności Boga. Po to tu przychodzimy, po to wsłuchujemy się w Słowo, po to słuchamy Matki Wcielonego Słowa, by nie wywyższać siebie, lecz przyjmować to zwycięstwo, które jest dawane nam w każdej chwili (…) I my niezależnie od tego, jaka jest historia naszego życia (…) Jesteśmy – na ile przychodzimy i słuchamy – błogosławieni, jesteśmy znakiem wierności Boga i możliwości nawrócenia człowieka (…) Ona Niepokalana – bez zmazy poczęta. My jak Dawid – grzeszni. Dzięki słuchaniu Słowa, może narodzić się w nas nowy człowiek – Jezus Chrystus” – konkludował Pasterz Kościoła Siedleckiego.

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda