Oratorium o św. Maksymilianie

Dla uczczenia 70-. Rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana młodzież z Niepokalanowa wraz z zespołem „Miriam” pod kierunkiem o. Andrzeja Sąsiadka przygotowała Oratorium o św. Maksymilianie.

W dniu 21. października tego roku widowisko zostało pokazane uczestnikom dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji „Św. Maksymilian Maria Kolbe – Świadek Boga i sługa człowieka”.

To wspaniałe przedstawienie w formie słowno-muzycznej obejrzeli wykładowcy i studenci „Kolbianum” i Wydziału Dziennikarstwa UKSW z Warszawy , KUL z Lublina, klerycy WSD OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, prezesi i animatorzy wspólnot MI – Rycerstwa Niepokalanej, osoby zaangażowane w krzewienie kultu św. Maksymiliana.

Oratorium składa się z dwunastu utworów opowiadających o życiu świętego oraz prezentacji multimedialnej . Słuchając historii życia i śmierci o. Maksymiliana widz ogłąda przesuwające się fotografie i obrazy z dzieciństwa, młodości, działalności zakonnej i misyjnej o.Maksymiliana, gehennę obozu Auschwitz i wreszcie heroiczną ofiarę dobrowolnej śmierci franciszkanina za kolegę obozowego Franciszka Gajowniczka.

W oratorium wzięli udział śpiewacy – soliści, chór i orkiestra. Utwory muzyczne przeplatane są narracją dwojga aktorów.

Dynamiczna muzyka, zaangażowanie emocjonalne wykonawców i ciekawe efekty świetlne i multimedialne powodują wyrazisty i bardzo dobry odbiór religijnego przesłania oratorium o św. Maksymilianie.

Premiera Oratorium miała miejsce 11 czerwca 2011 w Sali św. Bonawentury w Niepokalanowie.

Anna Dziemska