Pożegnania: br. Tymon Piotr Czaj OFM

2 lipca 2018 roku, po północy, w otoczeniu współbraci odszedł do domu Ojca nasz ś.p. Współbrat Tymon Piotr Czaj.  Miał 30 lat.

We wtorek 26 czerwca w trybie nadzwyczajnym przyjął habit franciszkański i stał się nowicjuszem w naszym zakonie.

Uroczystości pogrzebowe zostaną odprawione w czwartek 5 lipca w bazylice w Katowiach-Panewnikach o godz. 11.00. Wyprowadzenie z kaplicy Szymona na kalwarii o 10.45.

Prosimy o modlitwę w intencji naszego Zmarłego Współbrata Tymona.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie…

Za: www.prowincja.panewniki.pl


Piotr Czaj urodził się 9 czerwca 1988 roku w Olkuszu. Był najstarszym z trójki dzieci Lutosława i Danuty z domu Sławikowska. W domu rodzinnym wychowywał się wraz z młodszą o rok siostrą i młodszym o 4 lata bratem. Ochrzczony został 31 lipca 1988 roku w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy, natomiast w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej przystąpił 11 maja 1997 roku do pierwszej Komunii św. oraz otrzymał tam 24 kwietnia 2004 roku sakrament bierzmowania.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, podjął naukę w trzyletniej Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 6 w Zespole Szkół Budowlanych w Dąbrowie Górniczej, którą ukończył 5 czerwca 2009 roku w zawodzie dekarz. Podjął następnie pracę w firmach budowlanych. Równocześnie z pracą, chcąc zdobyć średnie wykształcenie, zdecydował się na naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących „Progres” w Dąbrowie Górniczej – ukończył je 8 stycznia 2016 roku.

Odczuwając w sobie głos powołania nawiązał, w tymże roku 2016, kontakt z Franciszkańskim Centrum Młodzieżowo-Powołaniowym w Chorzowie-Klimzowcu, uczestnicząc w spotkaniach mających na celu dopomóc w rozeznaniu życiowego powołania. W czerwcu 2017 roku zdecydował się napisać prośbę o przyjęcie do franciszkańskiej prowincji Wniebowzięcia NMP w charakterze brata zakonnego. Został przyjęty i skierowany do rocznego postulatu, który rozpoczął 27 września 2017 roku w Kobylinie. W marcu 2018 roku niespodziewanie pojawiły się oznaki choroby i potrzebne było leczenie szpitalne. Stan zdrowia stale się pogarszał, dlatego z początkiem  czerwca zapadła decyzja o przewiezieniu go do prowincjalnej infirmerii w Panewnikach. W obliczu bliskiego niebezpieczeństwa śmierci, został w Panewnikach, dnia 26 czerwca 2018 roku, przyjęty do nowicjatu – otrzymał habit i przyjął imię zakonne Tymon. Przegrał walkę z chorobą – zmarł 2 lipca 2018 roku w infirmerii w Panewnikach.

Br. Tymon Piotr Czaj przeżył 30 lat, w Zakonie 6 dni.