Pożegnania: o. Justynian Wawrzyniec Rosa OFM

OFMO. Justynian Wawrzyniec Rosa OFM urodził się 1 stycznia 1945 r. w Rzeplinie. Wstąpił do zakonu w dniu 27 sierpnia 1961 roku. Roczny nowicjat odbył w Leżajsku. Przy obłóczynach otrzymał imię zakonne Justynian Wawrzyniec.

Pierwszą profesję zakonną złożył na ręce ministra prowincjalnego o. Eligiusza Smolińskiego w dniu 28 sierpnia 1962 roku w bazylice Zwiastowania N.M.P. w Leżajsku.

Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzy- dowskiej /1962-1971/. W trakcie studiów odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Szczecinie, Budowie k. Drawska i w Kołobrzegu /1965-1967/.

Śluby wieczyste złożył na ręce ministra prowincjalnego o. Wilhelma Wrony w dniu 2 marca 1969 roku w kościele Ojców Bernardynów p.w. Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Święcenia diakonatu otrzymał w dniu 19 czerwca 1970 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk Ks. Bpa Juliana Groblickiego w dniu 27 czerwca 1971 roku w kościele p.w. Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Zakonie Braci Mniejszych pełnił następujące obowiązki:
– gwardiana w Miłakowie /1978-1979/ i w Opatowie Kieleckim /1987-1993/;
– administratora parafii w Miłakowie /1978-1979/;
– proboszcza w Opatowie Kieleckim /1987-1993/;
– wikariusza klasztoru w Łęczycy /1979- 1987/, Alwerni /1993-1996/ i w Wetlinie /2008-2010/;
– duszpasterza, spowiednika i kaznodziei w Opatowie Kieleckim, Miłakowie, Łęczycy, Alwerni, Rzeszowie, Wetlinie, Krakowie /2010-2015/ i w Tarnowie /2015-2016/;
– katechety w Rzeszowie /1971-1974/, Radomiu /1974-1978/, Opatowie Kieleckim /1987-1993/ i w Wetlinie /1996-2010/;
– ekonoma klasztoru w Opatowie Kieleckim /1993-1996/;
– kapelana szpitala w Łęczycy /1979-1987/ i w Opatowie Kieleckim /1987-1993/;

Pełnił posługę misjonarza ludowego i rekolekcjonisty. Zaangażowany w dzieło budzenia powołań kapłańskich i zakonnych, głosił rekolekcje powołaniowe w wielu parafiach zakonnych i diecezjalnych w Polsce.

Od 2010 r. zmagał się z chorobą niewydolności nerek i serca, co skutkowało wieloma powikłaniami zdrowotnymi. Zmarł 6 kwietnia 2016 r. w Tarnowie.

Został pochowany w grobowcu zakonnym na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Opr. O. Józef Kachel OFM