Przyjąć dziecko z ufnością – jak Maryja

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. To dla wielu czas rozpoczęcia 9-miesięcznej Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W weekend w różnych miastach przejdą Marsze dla Życia, będą się również odbywały sympozja i wystawy pro-life.

Co roku 24 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Życia, a w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – przypadającą zazwyczaj 25 marca, w tym roku zaś 26 marca – Dzień Świętości Życia. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca uwagę, że przesłanie tych dni jest podobne. „Niech nasza refleksja, afirmacja i działanie na rzecz każdego ludzkiego życia od jego poczęcia, znajdzie w tych dniach szczególny wyraz” – zachęcają obrońcy życia.

W Warszawie już od 16 marca trwa „Tydzień dla Życia”. Obejmuje on festiwal filmów „Pro-Life”, panele dyskusyjne, warsztaty metod rozpoznawania płodności, nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w ramach „Warszawskiego Jerycha”. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia jest II Kongres Demograficzny. Kulminacją inicjatywy będzie zaś Marsz Świętości Życia. W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedry św. Floriana na Pradze i katedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, po Mszach św. wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia. Około godz. 14.00 spotkają się one na Placu Zamkowym i stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 14.45 odbędzie się koncert „Jutrznia za nienarodzonych”.

W sobotę 24 marca tradycyjnie na Jasnej Górze spotkają się obrońcy życia na dorocznej pielgrzymce. Wspólna modlitwa, wykłady i wręczenie nagród laureatom VIII edycji konkursu im. ks. J. Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” złożą się na program pielgrzymki. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak. Modlitewne spotkanie na Jasnej Górze zakończy Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, będącą jednocześnie Dniem Świętości Życia, w warszawskim kościele oo. paulinów o godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo dziękczynne za 25 lat Duchowej Adopcji. Godzinę później podczas Mszy Świętej będzie można złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Paulini z warszawskiego kościoła Ducha Świętego przy ul. Długiej 3 podjęli jako pierwsi Duchową Adopcję w 1987 roku. W trakcie pielgrzymek na Jasną Górę od 1991 r. prowadzą rekolekcje na temat Duchowej Adopcji, a od 1996 r. oo. paulini na Jasnej Górze prowadzą dwa razy do roku rekolekcje formacyjno-szkoleniowe dla animatorów ruchu Duchowej Adopcji.

Narodowy Dzień Życia, jest – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”. Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia”. W 2012 r. Narodowy Dzień Życia obchodzony jest pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys”.

Dzień Świętości Życia jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki „Evangelium vitae” czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Zobacz także:

 

(PFROŻ/md © Biuro Prasowe KEP 2012)

Za: KEP.