Salezjański Turniej

Ks. Jan Bosko podobnie jak 150 lat temu na Valdocco, tak i współcześnie zaprosił do gry w piłkę nożną chłopców z północno-zachodniej Polski. Spotkanie miało miejsce 5 listopada 2011 roku w Pile.

Jak przystało na Liturgiczną Służbę Ołtarza wszystko rozpoczęło się od celebrowania Eucharystii w kościele św. Rodziny. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Dariusz Gojko – delegat ks. Inspektora ds. LSO i powołań.

We Mszy św. i turnieju wzięło udział 25 salezjanów, 15 opiekunów wraz ze swoimi podopiecznymi, których w sumie było ponad 350, w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z nich przyjechał po puchar, ale otrzymali go tylko finaliści: dziewięć z czterdziestu pięciu drużyn.

Najlepsi z najmłodszych to ministranci z parafii św. Jan Bosko w Pile, przed chłopkami z Kobylanki i Boleszkowic. Najlepszymi spośród gimnazjalistów okazali się parafianie z Kawnic, przed Boleszkowicami i Rumią – św. Krzyż. W szkołach ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła drużyna z Gdańska Oruni przed Rumia Wspomożycielką i Koninem. Na wyniki wielki wpływ miał doping przybyłych specjalnie na tę sportową imprezę kibiców.

Poza tym, puchary otrzymali najlepsi piłkarze: Kacper Kałużny z Piły, Michał Malant z Kawnic i Przemysław Hebel z Rumi.

Turniej przebiegał w atmosferze święta i radości, w duchu sportowej rywalizacji. Widocznie wzięli sobie do serca fragment Słowa Bożego, że: „kto w małej rzeczy okaże się wierny, ten i wielkiej wierny będzie”.

Honorowy Patronat oprócz Księdza Inspektora Marka Chmielewskiego, objęli: Prezydent Miasta Piły Pan Piotr Głowski i Starosta Pilski Pan Mirosław Mantaj, którzy ufundowali zawodnikom puchary i upominki.

Podziękowania należą się w tym miejscu, ogromnie życzliwej dyrekcji szkół: SP nr 1, Gimnazjum nr 4, ZS Gastronomicznych, ZS nr 1 oraz obu dyrektorom szkół salezjańskich, za użyczenie hal sportowych do przeprowadzenia turnieju.

VIII Inspektorialny Turniej Piłki Halowej dla ministrantów zorganizowało Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży.