Spotkanie rzeczników kościelnych

Zarządzanie mediami społecznościowymi, savoir vivre w Kościele, crisis management – to główne tematy trwających trzynastych warsztatów rzeczników i pracowników mediów kościelnych.

W trzydniowym zjeździe, który rozpoczął się 27 listopada bierze udział 90 księży, osób konsekrowanych i świeckich, pracujących w różnych instytucjach kościelnych i zajmujących się komunikacją społeczną. Spotkanie odbywa się w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie.

Jednym z gości tegorocznych warsztatów był fotoreporter Waldemar Kompała, który zwrócił uwagę na rolę informacji przekazywanej przez obraz. Wykładowca podstaw fotografii prasowej na UKSW w Warszawie omówił też praktyczne zasady utrwalania wizerunku i wykorzystywania zdjęć w mediach.  

Kolejnym prowadzącym zajęcia był kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP ks. Maciej Makuła SDB, który w praktyczny sposób przedstawił zasady montażu materiałów wideo. Ważnym elementem szkolenia rzeczników był wykład dotyczący tworzenia i wykorzystania infografik, który poprowadził Maciej Ślusarczyk. Temat projektowania infografik kontynuował w formie ćwiczeń ks. dr hab. Józef Kloch.

Rzecznik czy pracownik biura prasowego instytucji kościelnej często jest community managerem. O tym, jak dobrze przygotować się do relacjonowania wydarzenia przez media społecznościowe, twórczo informować, a po wydarzeniu utrzymywać uwagę odbiorców mówiła Katarzyna Ołtarzewska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na temat serwisu Wykop.pl i szans dla środowisk kościelnych, jakie są związane z tym medium mówiła Patrycja Marszałek.

Uczestnicy trzynastych już warsztatów rzeczników i pracowników mediów kościelnych spotkają się jeszcze ze specjalistką w zakresie protokołu dyplomatycznego i wieloletnią pracownicą MSZ Bogumiłą Więcław oraz Adamem Łaszynem, który omówi zasady zarządzania sytuacjami kryzysowymi, a także z Ksenią Kakareko, która poprowadzi zajęcia dotyczące prawa prasowego i autorskiego. Jak co roku kościelni rzecznicy i piarowcy będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności wypowiedzi dla mediów podczas ćwiczeń z kamerą, które poprowadzi red. Paweł Płuska z TVN.

Warsztaty w Konstancinie-Jeziornie zorganizowali profesorowie UKSW: dr hab. Monika Przybysz i ks. dr hab. Józef Kloch oraz o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych w Krakowie.

(gz; fot. ks. Grzegorz Zembroń MS)