Św. Maksymilian patronem szkoły

14 listopada 2017 r. w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie miało miejsce nadanie patronatu św. Maksymiliana M. Kolbego Zespołowi Szkół Przemysłu Spożywczego przez Radę Miejską.

Mszy Świętej na rozpoczęcie uroczystości przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W zatroskaniu o własne życie i zdrowie trzeba zachować właściwe proporcje i zdrowy rozsądek. A tymczasem nieraz ludzie są gotowi katować własne ciało sądząc, że w ten sposób przedłużą sobie życie o tydzień czy miesiąc, myśląc, że potem jest już tylko nicość. Nie ma zatem gotowości, by traktować swoje życie jako jedną wielką próbę i nie ma też nadziei, że będzie szczęśliwa wieczność – mówił abp Marek Jędraszewski w Bazylice Franciszkanów.

Metropolita wyraził też radość, że tego dnia Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego przyjmując Maksymiliana Marię Kolbego za swojego patrona, staje się z jednej strony znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, a z drugiej – uczy tego, co najbardziej szlachetne i piękne, czyli ofiarnej miłości z siebie aż do końca.

ZSPS przy ul. Miechowity 6 w Krakowie działa od ponad 50 lat, ale do tej pory nie miał patrona.  W skład zespołu wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. W trakcie nauki uczniowie odbywają praktyki i zdobywają doświadczenie zawodowe w renomowanych firmach w Krakowie i jego okolicach. Szkoła współpracuje z najlepszymi zakładami gastronomicznymi, cukierniami, piekarniami i masarniami oraz organizuje zagraniczne staże i praktyki zawodowe.

Do przyjęcia patronatu szkoła przygotowywała się od dawna. Zapraszano ze specjalnymi prelekcjami franciszkanina o. Łukasza Gorę, podczas których przybliżał on uczniom postać św. Maksymiliana. Młodzież z kolei gościła w klasztorze przy Franciszkańskiej, w którym mieszkał i działał przyszły święty.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości:

DIECEZJA.PL oraz KRAKOW.GOSC.PL

fot. za: krakow.gosc.pl

Za: www.franciszkanie.pl