Światowy Dzień Chorego w licheńskim hospicjum

lichen.plAbp Jan Paweł Lenga MIC przewodniczył Mszy św. z okazji przypadającego wczoraj Światowego Dzień Chorego (11.02).

W kaplicy Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego Mszę św. koncelebrowali: ks. Piotr Wojtonis MIC, dyrektor ośrodka oraz ks. Andrzej Dziedziul MIC, były dyrektor Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie. Wraz z kapłanami modlili się także podopieczni hospicjum oraz personel medyczny.

W homilii skierowanej do wiernych abp Lenga zwrócił uwagę na to, iż „żyjemy po to, aby stać się doskonałymi w miłowaniu Jezusa”. Zwracając się do pacjentów, powiedział: „każdy, kto żyje w Chrystusie, nie zazna śmierci – tymi słowami pocieszajmy się nawzajem”.

Hospicjum stacjonarne im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Obecnie w hospicjum przebywa 23 pacjentów. Aby wesprzeć działalność placówki można przekazać 1% podczas dorocznego rozliczania się z urzędem Skarbowym (KRS: 0000300810).

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Święto obchodzone jest w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium