Świdnica: finał konkursu o błogosławionych męczennikach z Peru

I miejsceFinał Misyjnego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych diecezji świdnickiej: „Świadkowie Miłości i posłańcy pokoju” – błogosławieni o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek męczennicy z Peru, odbył się 8 marca w gmachu świdnickiej Kurii Biskupiej. Laureatami zostali Karolina Tyrcha i Lena Witkowska.

Celem konkursu było upowszechnienie znajomości życia i działalności o. Michała i o. Zbigniewa, a także ukazanie wzorów praktycznej miłości Boga i bliźniego, kształtowanie szlachetnych postaw dzieci oraz rozwój talentów plastycznych – wyjaśnia s. Magdalena Sypko SSPC, diecezjalny referent misyjny świdnickiej Kurii Biskupiej.

– Dziękuję wszystkim katechetom, którzy włączyli się w przygotowanie uczniów do konkursu plastycznego, ukazując postacie bł. polskich franciszkanów – mówił bp Ignacy Dec.

Jak dodaje: „Ojciec Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski należeli do krakowskiej prowincji Franciszkanów Konwentualnych. Z wielką gorliwością służyli Bogu i ludziom aż do oddania życia 9 sierpnia 1991 r. w miejscowości Pariacoto w peruwiańskich Andach. Zamordowali ich terroryści „Świetlistego Szlaku” dlatego, że ich zdaniem „oszukiwali naród”, usypiali go kazaniami i modlitwą i przez to sprzeciwiali się rewolucji. Zamordowani w bestialski sposób, zostali pochowani w kościele w Pariacoto. Niech w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia, w przyznawaniu się do Chrystusa i dawaniu o Nim świadectwa, wspierają nas swym wstawiennictwem męczennicy franciszkańscy: o. Michał i o. Zbigniew – tłumaczył bp Dec.

Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych z terenu diecezji. Na konkurs diecezjalny nadesłanych zostało ponad 60 prac, w których można zauważyć, z jak wielką starannością uczniowie ukazywali heroizm i zaangażowanie pracy misyjnej polskich franciszkanów. Wykonywali swoje prace dowolną techniką artystyczną: grafiką, malarstwem, collagem, wydzieranką – tłumaczy s. Sypko.

Na trafność, z jaką uczniowie ujęli temat, zwrócił uwagę biskup świdnicki, oglądając nadesłane prace. „Wiele prac ukazuje chrześcijańską miłość, pomysłowość, oryginalność oraz estetykę wykonania” – mówił bp Dec.

Organizatorem konkursu był Referat Misyjny przy współpracy Wydziału Katechetycznego świdnickiej Kurii Biskupiej.

Patronat honorowy nad Misyjnym Konkursem Plastycznym: „Świadkowie Miłości i posłańcy pokoju– błogosławieni o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek męczennicy z Peru”, objęli: biskup świdnicki Ignacy Dec oraz o. Jarosław Zachariasz, prowincjał Franciszkanów w Krakowie.

Więcej na: www.meczennicy.franciszkanie.pl