Home WiadomościZ kraju W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi

W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi

Redakcja

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych pod hasłem: „W sercu Jezusa, w sercu Maryi” trwała w dniach 17-18 kwietnia na Jasnej Górze z udziałem 2020 alumnów. W tym roku szczególnym gościem pielgrzymki był abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Spotkania jasnogórskie odbywają się co pięć lat, a uczestniczą w nich alumni seminariów duchownych z Polski oraz delegacje z krajów sąsiedzkich wraz ze swoimi formatorami.

„To jest doświadczenie prawdziwie paschalne, bo można zobaczyć Chrystusa żywego, obecnego w sercach tych seminarzystów, którzy są tutaj z wielką radością, Chrystusa, który działa do dzisiaj w swoim Kościele – dzieli się wrażeniami abp Jorge Carlos Patrón Wong – Zdaję sobie też sprawę, że wszyscy oni są owocem modlitwy, pracy i świadectwa wielu kapłanów, wielu biskupów, ale też wielu świeckich, wielu rodzin. Muszę powiedzieć, że patrząc na nich, przypominałem sobie o wielu świętych polskich, których noszę w sercu, a zwłaszcza o św. Janie Pawle II, który dla mnie, kiedy byłem klerykiem i księdzem, zawsze był punktem odniesienia”.

„Modląc się wspólnie z tymi klerykami, patrząc na nich, śpiewając z nimi, a nawet robiąc z nimi zdjęcia i selfie, zdałem sobie sprawę z tego, że wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną, rodziną Jezusa czyli Kościołem – podkreśla arcybiskup – Muszę powiedzieć, że patrząc na nich, widzę też, że to jest rodzina Kościoła, która ciągle się odnawia, tzn. że po nas, będą także nasi następcy, co więcej, że oni, może nawet bardziej niż my, będą autentyczni, wierni i święci. Obecność Matki Bożej pozwala nam także doświadczyć Ducha Świętego, który pozwala nam być przy sercu Jezusa, i w ten sposób mamy wielką nadzieję na to, że będziemy potrafili być świadkami i zanieść Ewangelię do tych, którzy dzisiaj jej potrzebują”.

„To piąty raz przybywają na Jasną Górę klerycy diecezjalni i zakonni. Pierwsze takie pielgrzymowanie miało miejsce w 1999 roku, a zatem kiedy dzisiejsi przełożeni, w tym także ja, byliśmy jeszcze alumnami – wspomina ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów WSDDiZ – Tradycja ta jest tradycją integrującą wspólnoty seminaryjne z całego kraju, ale także czasem naszego wspólnego świadczenia, czasem refleksji i czasem modlitwy. W tym roku na Jasną Górę przybyło 2020 alumnów, to zdecydowana większość, mamy 3 tys. kleryków w Polsce, nie każdy jednak mógł przyjechać. Wymiar wspólnoty wobec tego, że wspólnoty seminaryjne liczebnie maleją, jest bardzo istotny. To dobrze zobaczyć pewnie klerykom, że nie tylko ja, ale także wielu innych młodych ludzi, postawiło swoje życie niejako na szali, i zdecydowało o tym, że szala miłości Bożej przeważy i pragną być kapłanami”.

„Przede wszystkim jest to wydarzenie, które pokazuje, że tych, którzy idą do kapłaństwa, łączy bardzo szczególna miłość do Matki Bożej, dlatego właśnie tutaj na Jasną Górę przybywamy, przede wszystkim, żeby umocnić nasze serca na drodze pielgrzymowania ku Chrystusowemu kapłaństwu, na drodze posługiwania ludowi Bożemu tak, jak czyniła to Matka Boża. To zawsze jest wielka radość, bo wdzięczni jesteśmy Panu Bogu za każdego z tych powołanych – mówi abp Wojciech Polak, Prymas Polski – Natomiast jeżeli są alarmujące liczby, które mówią, że jednak nie jest nas tylu, ilu mogłoby nas tutaj być, to jest to też wielka mobilizacja do tego, by się modlić i wołać, aby Pan posyłał wciąż nowych robotników na swoje żniwo”.

„To spotkanie jest umocnieniem więzi braterskiej między seminariami duchownymi, kleryckimi, ale również wymianą doświadczeń, jak wygląda życie w innych seminariach duchownych – mówi diakon Bartosz Samełko z Seminarium Łomżyńskiego, który w spotkaniu jasnogórskim uczestniczy po raz drugi – Pięć lat temu, gdy byłem na pierwszym roku seminarium, też uczestniczyliśmy. Takie spotkanie umacnia wiarę, ponieważ jest wymianą doświadczeń, poglądów i problemów między klerykami, a jest nas tylu, taka potęga. W seminarium jest nas kilkunastu, kilkudziesięciu, a dzisiaj spotykamy taką rzeszę kleryków, i widać tę potęgę Kościoła, potęgę klerycką i kapłańską”.

„Jest to przede wszystkim poczucie wspólnoty, że Pan Bóg cały czas powołuje młodych ludzi i ci młodzi, pomimo tego, że czasy się zmieniają, że podejście ludzi się zmienia, to idą za głosem Pana Boga i idą dość odważnie. Z tego, co tutaj widać idzie bardzo odważna i bardzo duża grupa, i my w tej wspólnocie uczestnicząc, też możemy w tej wspólnocie odkrywać Pana Boga – zauważa dk. Paweł Wiśniewski, który podobnie jak dk. Bartosz uczęszcza do Seminarium Łomżyńskiego, i również po raz drugi uczestniczy w pielgrzymce – Wspomnienia z tamtej pielgrzymki są bardzo pozytywne. Przede wszystkim ta świadomość, że jesteśmy u Mamy, to jest bardzo ważne. Młodzi powinni mieć gdzieś swoje miejsce, nasze miejsce jest też tutaj”.

„Odkrywamy obecność Pana Boga, Jego realną obecność, czy to w tych słowach, które usłyszeliśmy, czy to w rozmowach, ale przede wszystkim we wspólnej modlitwie, bo to jest modlitwa za powołanych, za nowe powołania, ale też modlitwa za wszystkich ludzi, i to jest mocne, że my wszyscy otaczamy się modlitwą. To zawsze mnie doświadczało i mam nadzieję, że zawsze będzie doświadczać” – dodaje dk. Paweł.

W środę, 18 kwietnia w Katedrze Częstochowskiej słowa powitania do obecnych skierował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a konferencję wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Ok. godz. 12.00 wyruszyła procesji Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w języku łacińskim w jasnogórskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył abp Jorge Carlos Patrón Wong. Koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki; bp Andrzej Jeż, ordynariusz diec. tarnowskiej; abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy; bp Damian Bryl, biskup pomocniczy arch. poznańskiej oraz bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

„Gromadzimy się w ramach 5. Pielgrzymki Seminariów Duchownych, seminarzystów na Jasną Górę, by wraz z Maryją prosić dla każdego z nas o dar głębokiej wiary oraz o dar zażyłości z Bogiem, Dawcą powołania – powiedział w słowach powitania o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Wpatrujemy się w serce Jezusa i serce Maryi wpisując w nie historie naszego życia i kapłańskiego powołania. Pragniemy, by te dwa serca były dla nas tym najważniejszym seminarium, przestrzenią, w której będziemy poszukiwać wzoru dla naszej przyszłej kapłańskiej posługi. Zasłuchani w Boże Słowa chcemy być pasterzami według Bożego serca, a nie według naszego upodobania, czy też wzoru proponowanego nam przez świat”.

„Noszę w sercu żywe wspomnienie spotkania Ojca Świętego z seminarzystami i kapłanami studiującymi w Rzymie, które odbyło się miesiąc temu, papież Franciszek zachęcił nas wówczas do tego, abyśmy na zawsze pozostali pielgrzymami. Ksiądz nigdy nie powinien być spokojny, nieruchomy, przekonany o tym, że wszystkie rzeczy są dobrze poukładane, przeciwnie, ma żyć jak uczeń, a więc być ciągle w drodze, zasłuchany w Ducha Świętego” – podkreślił w homilii abp Jorge Carlos Patrón Wong.

„Piękna tradycja waszej maryjnej pielgrzymki ożywia naszą świadomość podążania za Panem. Bóg zawsze zatroskany o swoje dzieci i czuwający nad ich historią, miłosiernym okiem wejrzał na Polskę ochrzczoną w 966 r. i nawiedził ją poprzez obraz jasnogórski. Wy zaś co pięć lat podejmujecie trud pielgrzymi i prosicie Czarną Madonnę o łaskę bycia na Jej wzór, uważnymi na głos Pana, otwartymi na Jego zamysł, hojnymi w czynieniu tego, o co zechce was poprosić – mówił dalej arcybiskup – Nie chodzi przy tym jedynie o pewną tradycję, której należy uczynić zadość, ale o takie spotkanie, które ożywia pamięć o matczynej obecności Maryi na waszej ziemi, a jednocześnie zaprasza do podjęcia dzisiaj, w tym czasie, misji apostolskiej i kapłańskiej. Temat tegorocznej pielgrzymki ‘W sercu Jezusa, w sercu Maryi’, to właśnie oznacza – pójść do serca, znaczy zejść głębiej i dotknąć centrum wszystkiego, znaczy zgłębić otrzymany dar i uczynić z niego centrum waszego życia kapłańskiego, kładąc nacisk zwłaszcza na ewangelizację”.

Słowa podziękowania wypowiedzieli: abp Wojciech Polak oraz abp Jorge Carlos Patrón Wong. Akt zawierzenia w imieniu wspólnoty odczytał abp Wacław Depo.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, mn

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda