Home WiadomościZ kraju Wielki Odpust Tuchowski – podsumowanie

Wielki Odpust Tuchowski – podsumowanie

Redakcja

W niedzielny wieczór, 10 lipca br., zakończył się Wielki Odpust Tuchowski. Mszy Świętej wieńczącej to wydarzenie przewodniczył o. Witold Radowski CSsR, przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie. Była ona sprawowana w intencji wszystkich dobroczyńców tuchowskiego klasztoru i sanktuarium.

Uroczystości odpustowe trwały od 1 do 10 lipca. W ciągu dziesięciu dni odpustu do tronu Matki Bożej Tuchowskiej przybywali pielgrzymi z diecezji tarnowskiej, spoza jej granic, a nawet z zagranicy w liczbie około 80 tys. Rozdano około 58 tys. Komunii św. Nie do wyliczenia jest natomiast ogromna liczba łask wylanych przez miłosiernego Ojca, o których tylko On wie. Hasłem przewodnim tegorocznego odpustu były słowa: Z Matką Miłosierdzia po nowe życie w Chrystusie. Hasło to jest związane z wydarzeniami, które w tym roku przeżywa Kościół w Polsce: 1050-lecie chrztu Polski, oraz Kościół powszechny: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Chrzest prowadzi nas do odrodzenia, do nowego życia. Każdy dzień miał swoją tematykę, nawiązującą do odpustowego hasła, którą rozwijali kaznodzieje.

Każdego dnia odpustu poranek rozpoczynał się odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, po którym sprawowana była Msza Święta. Ponadto codziennie sprawowano pięć Eucharystii, z których dwie – suma odpustowa o godzinie 11.00 i wieczorna Msza o godzinie 18.30 – kończyły się procesją eucharystyczną wokół bazyliki. Pielgrzymi mogli również uczestniczyć w licznych nabożeństwach w ciągu dnia. Po pierwszej Mszy Świętej śpiewano Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Po południu odmawiano koronkę do Miłosierdzia Bożego, różaniec na dróżkach różańcowych oraz odprawiano drogę krzyżową na dziedzińcu sanktuaryjnym. Przed Eucharystią o godzinie 9.00, przez członków wspólnot życia konsekrowanego z Tuchowa i okolic prowadzona była modlitwa o powołania. O godzinie 18:00 była okazja do wspólnej modlitwy Nieszporami Maryjnymi, we wtorek nabożeństwem do św. Gerarda, opiekuna matek i patrona dobrej spowiedzi, a w środę Nieustanną Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po zakończeniu wieczornej Eucharystii miał miejsce tzw. „Wieczór Maryjny”, podczas którego występowały m.in. strażackie orkiestry dęte, połączone chóry i zespoły (WSD redemptorystów, sanktuaryjny chór mieszany, siostry józefitki i siostry służebniczki dębickie), sanktuaryjna orkiestra dęta z Tuchowa, dzieci z przedszkola publicznego z Tuchowa oraz zespół „Pokolenia” i dzieci z ochronki prowadzonej przez zgromadzenie sióstr służebniczek.

We wtorek 5 lipca odbył się Wieczór Miłosierdzia z modlitwą uwielbienia, zakończony uroczystą Eucharystią. Spotkanie to było również ostatnim z cyklu czuwań młodzieży: „Po co nam miłosierdzie?”, które miały miejsce przez ostatnie miesiące w tuchowskim sanktuarium.

Pielgrzymi każdego dnia mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Kapłani czekali na penitentów w konfesjonałach od wczesnych godzin rannych aż do wieczornego zasłonięcia Cudownego Obrazu. Szafarzami sakramentu pokuty byli tego roku również misjonarze miłosierdzia.

W tym roku po raz pierwszy w historii odpustu do Tuchowa pielgrzymowały grupy modlitewne o. Pio z diecezji tarnowskiej. W dniach 3 oraz 10 lipca suma odpustowa była transmitowana przez diecezjalne radio RDN.

Wśród celebransów odpustowych nie zabrakło pasterzy kościoła tarnowskiego, jak również redemptorystów, biskupów misyjnych z Brazylii. Do tronu Matki Bożej pielgrzymowali bp Andrzej Jeż – ordynariusz tarnowski, bp Leszek Leszkiewicz, który celebrował Eucharystię rozpoczynającą odpust, oraz bp Stanisław Salaterski – biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej, bp Wiesław Lechowicz i bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej, a także biskupi misyjni z Brazylii: bp Czesław Stanula CSsR – biskup diecezji Itabuna oraz bp Marek Piątek – biskup diecezji Coari. Gościli również przełożeni zakonni: o. Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce oraz o. Dariusz Paszyński CSsR – wikariusz Prowincjała Redemptorystów.

br. Adam Dudek CSsR
br. Grzegorz Pruś CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda