Wrocław: Comenius liceum salezjańskiego w Osijeku

W dniach od 26 lutego do 2 marca Liceum Salezjańskie we Wrocławiu (Salez), w ramach projektu Unii Europejskiej Comenius „Parki Narodowe Europy”, już po raz szósty wzięło udział w spotkaniu grona przedstawicieli siedmiu europejskich szkół. Włosi, Litwini, Węgrzy, Turcy, Polacy, Bułgarzy oraz Chorwaci gościli tym razem w Chorwacji, w Osijeku. W tych dniach nauczyciele wraz z uczniami mieli wyjątkowo wiele okazji, aby poznać nowe przyrodnicze przestrzenie, czy umocnić istniejące już więzi.

Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się: Vukovar, Osjecko-Baranjska wieś Karana z muzeum etnograficznym oraz miasto Osijek. Uczestnicy mieli wspaniałą okazję do poznania historii Chorwacji po odłączeniu jej od Jugosławii w 1991 roku. Oprócz zwiedzania miejsc historycznych uczestnicy wzięli także udział w interaktywnej zabawie polegającej na nauce podstawowych zwrotów i słów w języku chorwackim. Jednym z nich, najbardziej popularnym i niewątpliwie bardzo przydatnym zwrotem było: ”dobro jutro”, co znaczy „dzień dobry”. Nauka nie ograniczyła się jednak wyłącznie do poznawania języka, ale objęła także taniec oraz rękodzieło artystyczne. Jak mówi jedna z uczestniczek wyjazdu – Sophia: „Ta część bardzo się nam spodobała”.

Kolejną atrakcją i sposobem na wspólną zabawę było wykonywanie liter alfabetu z nasion dyni, słonecznika, soczewicy, kukurydzy, kaszy gryczanej, które ostatecznie ułożono w napis będący nazwą projektu ”National Parks of Europe”. Uczniom Salezu przypadło w udziale ozdobienie liter „O” i „F”.

W przedostatni dzień, na wspólnym, roboczym spotkaniu w szkole przedstawiono prezentacje dotyczące parków narodowych poszczególnych krajów. Do jednych z licznych pozytywnych efektów spotkania w Osijeku niewątpliwie zaliczyć można nawiązanie nowych kontaktów, nowych przyjaźni, a także doszlifowanie języka angielskiego.

W kwietniu grupę uczniów naszego liceum czeka przedostatni – w ramach tego projektu – wyjazd do Ancary w Turcji. „Szkoda, że projekt ten powoli dobiega już końca” – zauważa Martyna. Jednakże wiemy, że Liceum Salezjańskie złożyło już kolejny wniosek Comenius. Nowy projekt dotyczyć ma europejskich rzek.

Martyna Ziało, kl. I
Źródło: www.liceum-wroc.salezjanie.pl 

Za: www.salezjanie.pl