Wrocław ma nowego biskupa pomocniczego

MACIEJ RAJFUR : FOTO GOŚĆAbp Gołębiewski do bp. Kicińskiego: Czeka cię praca trudna, ale zarazem wdzięczna i szlachetna.

Uroczystej Mszy św. w katedrze wrocławskiej połączonej z udzieleniem sakry biskupiej o. Jackowi Kicińskiemu CMF przewodniczył abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii abp Marian Gołębiewski, metropolita senior, składając życzenia obecnemu pasterzowi diecezji, zwrócił uwagę, że otrzymał on od Opatrzności wymowny prezent imieninowy w postaci nowego biskupa pomocniczego. – Przyjmij wielkodusznie ten prezent i razem z bp. Andrzejem i bp. Jackiem pracujcie i trudźcie się dla dobra dolnośląskiej archidiecezji – mówił.

Wcześniej hierarcha zaznaczył, że Kościół wrocławski od dłuższego czasu czekał na nominację nowego biskupa. Zwrócił uwagę na gest nałożenia rąk, w którym biskupi przekazują „moc Ducha Świętego i pełnię sakramentu święceń, którego szczytem jest biskupstwo”.

Następnie metropolita senior przybliżył sylwetkę o. Jacka, przypominając najważniejsze fakty z jego życia prywatnego, zakonnego, naukowego i duchowego. Przekonywał, że przez tę nominację został dowartościowany kler zakonny, który dobrze zapisał się na kartach najnowszej historii Dolnego Śląska. – Zwłaszcza bezpośrednio po zakończeniu wojny, kiedy na tych terenach odczuwano wielki brak kapłanów i na apel kard. Augusta Hlonda pracę duszpasterską podjęli zakonnicy – przypomniał.

Bp Kiciński jest pierwszym konsekrowanym we Wrocławiu po wojnie biskupem pochodzenia zakonnego.

Abp. M. Gołębiewski, nawiązując do liturgii słowa i wspominanego dziś św. Józefa, tłumaczył, że całkowita ofiara oblubieńca Maryi znajduje wytłumaczenie w jego niezgłębionym życiu wewnętrznym. – Józef był człowiekiem sprawiedliwym, czyli świętym. Powiedział Panu Bogu: „Tak – spełnię przekazaną misję”. Dzisiaj o. Jacek wypowiada swoje „tak” Bogu, Kościołowi i Jezusowi Chrystusowi. Uzbrojony darem Ducha Świętego będzie trudził się i pracował dla dobra duchowego ludu Bożego archidiecezji wrocławskiej.

Podkreślił również szczególną rolę biskupa w Kościele. Wyjaśniał także, jakie oczekiwania wobec pasterza mają wierni. – Pragną, aby biskup był dla nich ojcem, bratem, przewodnikiem, przede wszystkim, aby był świadkiem wiary w Jezusa Chrystusa, któremu zobowiązuje się służyć całym żarem swego serca – wyliczał.

Wreszcie zwrócił się bezpośrednio do o. Jacka: – Współczesnemu, skołatanemu różnymi konfliktami światu, ulegającemu często fałszywym ideologiom, będziesz głosił Jezusa Miłosiernego, przebaczającego i przygarniającego każdego człowieka. Chcesz być biskupem miłosierdzia. Oby misja głoszenia Jezusa Miłosiernego w twoim przepowiadaniu była owocna i skuteczna.

Arcybiskup senior wyjaśniał też, że praca w Kościele wrocławskim jest trudna, ale również wdzięczna i szlachetna.

Trudem są ludzkie problemy wynikające z niesłuchania Bożego głosu zagłuszonego w sumieniu przez konsumpcjonizm, hedonizm i relatywizm moralny. – Problemy te nie omijają mieszkańców Wrocławia, gdzie jest bardzo dużo rozbitych małżeństw, wiele par żyjących beż żadnego ślubu – ani cywilnego, ani kościelnego, gdzie jest duża liczba niepraktykujących czy mało praktykujących, gdzie jest patologia i nierówność. A ty musisz siać, choć wiatr porywa ziarno, musisz głosić słowo Boże, które chcą zakrzyczeć współczesne publikatory, musisz głosić Prawdę, która nigdy nie zwietrzeje, musisz mieć odwagę powiedzieć „nie” złu wbrew wszelkiej poprawności, która nie ma nic wspólnego z Ewangelią, wbrew konformizmowi, który jest wielką pokusą dla ludzi na szczycie drabiny społecznej – tłumaczył.

Na czym polega szlachetność wdzięczność posługi biskupiej? Przede wszystkim na wyciąganiu ludzi z sideł grzechu, zwątpienia i pesymizmu. Na dawaniu nadziei. – Bądź dobry, bądź miłosierny, otwieraj swoje serce dla wszystkich, których spotkasz na ścieżkach swojego biskupiego posługiwania – życzył na zakończenie.

Karol Białkowski

Za: www.wroclaw.gosc.pl


Gratulacje Przewodniczącego KEP dla bp. Jacka Kicińskiego CMF

„W imieniu prezydium oraz wszystkich pasterzy Kościoła w naszej Ojczyźnie, witam serdecznie Waszą Ekscelencję w gronie polskich biskupów” – napisał w liście do bp. Jacka Kicińskiego CMF przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej przyjął dziś (19 marca) we wrocławskiej katedrze sakrę biskupią. 

Warszawa, dnia 19 marca 2016 roku

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

dzisiejsze radosne święto w Archidiecezji Wrocławskiej jest również świętem Kościoła w Polsce. Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu – w imieniu prezydium oraz wszystkich pasterzy Kościoła w naszej Ojczyźnie, witam serdecznie Waszą Ekscelencję w gronie polskich biskupów.

W Uroczystość św. Józefa, Roku Pańskiego 2013, podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat, Ojciec Święty Franciszek, odnosząc się do postaci Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny mówił, że jednym z elementów konstytutywnych jego powołania była „opieka”, albo „strzeżenie” Jezusa Chrystusa. Papież zauważył wtedy:

Widzimy (…) co stanowi centrum powołania chrześcijańskiego: Chrystus! Strzeżemy Chrystusa w naszym życiu, aby strzec innych. Jest to strzeżenie ludzi, troszczenie się z miłością o wszystkich, każdą osobę, zwłaszcza o dzieci i osoby starsze, o tych, którzy są istotami najbardziej kruchymi i często znajdują się na obrzeżach naszych serc. To troska jedni o drugich.

Życzę Waszej Ekscelencji, aby w centrum biskupiego posługiwania znajdował się zatem zawsze Chrystus – Ukrzyżowany i Zmartwychwstały; aby napełniał się Ksiądz Biskup Jego obecnością tak bardzo, że nie będzie już głosił nikogo i niczego innego – jak tylko Jego: Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego; aby Owczarnia powierzona pieczy Waszej Ekscelencji nie tylko w przepowiadaniu, ale w osobie i życiu, każdego dnia, widziała Pasterza, który troszczy się o swoje owce i gotów jest oddać za nie swoje życie.

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

_____________________________________

Jego Ekscelencja
Biskup Jacek KICIŃSKI CMF
Biskup Pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej

Za: www.episkopat.pl