ZAPROSZENIE: Koncerty Pasyjne – „Żołtarz Jezusów” bł. Władysława z Gielniowa stale aktualny

FOT. Anna DziemskaUtwór „ Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne „ autorstwa Patrona Warszawy, bł. Władysława z Gielniowa wybrzmiał w Bazylice św. Krzyża w minioną niedzielę.

Tę piękną, pasyjną pieśń wykonał zespół chóralny „ Via Musica” pod dyrekcją Sławomira Łobaczewskiego z par. św. Teresy w Otwocku Świdrze.

W czasie koncertu tłem dla wszystkich pieśni, polskich i zagranicznych wykonywanych przez chór „Via Musica” była właśnie ta wzruszająca średniowieczna pieśń.

Utwór znany też pod nazwą „Żołtarz Jezusów czyli piętnaście rozmyślenia o Bożym umęczeniu” śpiewany przez zespól chóralny po 2 lub 3 zwrotki na przemian z innymi pieśniami pomagał słuchaczom kontemplować kolejne fazy Męki Pana Jezusa – sąd, umęczenie, śmierć oraz boleść Matki.

Wydaje się, że nie jest przesadą stwierdzenie, że utwór bł. Władysława z Gielniowa jest najchętniej wykonywaną pieśnią przez zespoły chóralne w czasie koncertów pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.

Świadczy o tym zamieszczona w Internecie wielka ilość nagrań tego utworu.

Wykonawcy w różny sposób interpretują ten piękny, średniowieczny utwór , napisany przez wybitnego wyższego przełożonego bernardyńskich zakonników w 1448 roku. Czasami jest to śpiew przeplatany recytacją.

Adam Strug, polski pieśniarz, autor piosenek nagrał niedawno pełny utwór „Pieśń o Bożym umęczeniu”, tj. właśnie „Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne”. Artysta będzie śpiewał tę pieśń w czasie koncertu pasyjnego w warszawskim kościele św. Anny, przy grobie bł. Władysława z Gielniowa w niedzielę , 13-03-2016 o godz. 17.00.

Bł. Władysław z Gielniowa był wielkim czcicielem Męki Pańskiej . Swoją miłość do Jezusa Ukrzyżowanego uzdolniony , charyzmatyczny zakonnik przelał na papier i pozostawił na wieki w swoich utworach.

W ostatnich zwrotkach Pieśni o Bożym umęczeniu , patron Warszawy, bł. Władysław z Gielniowa zaleca wiernym rozmyślanie Męki Pańskiej poprzez częste śpiewanie tej pieśni i uciekanie się do Maryi przez odmawianie 50 razy modlitwy Zdrowaś Marja. Autor zapewnia, że te modlitwy poprowadzą nas do uzyskania oświecenia duszy i przybliżą do nieba.

Jezusow żołtarz czcicie i często śpiewajcie,
Maryją pozdrawiajcie, k tej się uciekajcie;
Maryja, przez boleści, ktore jeś cirpiala,
Oddal od nas złości, daj wieczne radości.

Trzykroć pięćdziesiąt mowcie: „Zdrowa bądź, Maryja”,
A jeden pacierz pojcie za kożdym dziesią<t>kiem;
Piętnaście rozmyślenia w Bożym umęczeniu
Są do nieba stopienie, duszne oświecenie. Amen.”

Anna Dziemska